Brugge, perspectieven voor de historische binnenstad De op blz. 57 afgebeelde huizen van de Oude Burg vanaf het Belfort gezien. Duidelijk is de verstoring van de microstructuur en van het prachtige dakenpatroon te zien. (Foto Bruseüe) Dit deel van de binnenstad zou veel minder geweld ztjn aangedaan indien hier, in de structuur passende, eerlijke nieuwbouw had plaats gevonden. Het rësultaat is nu, verstoring van de structuur en verlies van een reeks van panden met een boeiende vormgeving. In het augustusnummer 1968 van Heemschut maak ten wij-een globale inventarisatie van de monumen ten van de binnenstad van Brugge. De toestand was niet rooskleurig. Van de toen geschatte 6500 wonin gen in de binnenstad waren er slechts 4 geklasseerd (op de monumentenlijst geplaatst) en dat terwijl wij toen schattenderwijs op 2500 panden kwamen die om hun individuele architectuurhistorische beteke nis én voor de rol die zij in het totale stadsbeeld spelen, zeker behouden moeten blijven. De grote monumenten waren voor het merendeel in goede handen. De grootste zorg was ook hier: het behoud van het oude woonhuis. Wij hebben toen ook aangegeven dat het, evenals overal elders, voornamelijk om een verandering van mentaliteit ging. Het belang van een groot gebouw als kerk, stadspoort of hallegebouw zal ieder erkennen, maar het eenvoudige woonhuis dat uiteindelijk de totali teit van.de binnenstad uitmaakt, mag het voorwerp van speculatie en winstbejag zijn. Deze verandering van mentaliteit t.a.v. het kleine monument is zich in Brugge langzamerhand aan het voltrekken. Dit is te danken aan het vele werk dat de oudheidkundige verenigingen en vele particulieren verzetten, doch niet in het minst door begrip en maatregelen van de kant van de plaatselijke overheid. Een zeer belangrijke stap vooruit was de uitgave in 1969 van deel 2 en 3 van het „Kunst Patrimonium van West-Vlaanderen" n.l. de huizen te Brugge. Dit prachtige standaardwerk van Dr. Luc Devliegher geeft een overzicht van ongeveer 2000 woonhuizen in Brugge. Uit architectuurhistorisch oogpunt beke ken, een voortreffelijke inventarisatie die een basis kan zijn voor verscheidene detailstudies. Uit een oogpunt van binnenstadsbeleid is het de blauwdruk voor datgene wat van wezenlijk belang is voor het behoud van de binnenstad van Brugge. Alleen al door het bestaan van zo'n inventarisatie kan de plaatselijke Overheid een duidelijker beleid t.a.v. de binnenstad voeren. Al heeft zo'n inventarisatie geen

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1971 | | pagina 18