Deventer, Bergkwartier Van het totale rijkssubsidie was aanvankelijk slechts 1/10 besteed aan de woonhuizen. Door de aandacht die de minister van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk Werk aan dit belangrijke aspekt heeft willen schenken, is dit in het jaar 1970 opgevoerd tot 1/5 van de rijksbijdrage. Hoezeer ook deze tendens gewaardeerd kan wor den, toch betekent dit dat de historische schoon heid van de beschermde stads- en dorpsgezichten, om redenen van financiële aard, niet tot haar recht kan komen. Wij realiseren ons, dat deze gedachten over monu mentenzorg en volkshuisvesting niet nieuw zijn. Zij zijn het uitgangspunt van initiatieven zowel van enkele gemeentelijke overheden als en dat ach ten wij een bijzonder gunstige ontwikkeling van belanghebbende groepen in onze gemeenschap. Vandaag in Amsterdam bijeen, behoef ik slechts op bijvoorbeeld de ontwikkelingen in en rond de Jor- daan, de Nieuwmarkt, het Bickerseiland en de Jodenbuurt te wijzen. Saneren en rehabiliteren zijn begrippen die vaak worden misbruikt. Misbruikt, omdat niet alleen de goede mentaliteit, maar ook de methodiek ontbreekt om het karakter van stads- en dorpsschoon te be waren. Wij achten het onze taak om in de ko mende jaren meer dan ooit hierin een bijdrage te leveren. Deze taak, omvangrijker en meer ingewikkeld dan ooit tevoren, kan niet alléén door de Bond Heem schut, de aangesloten verenigingen en instellingen en de duizenden leden worden verricht. Noodzake lijk is een bundeling van krachten. Dit denken wij te bereiken door de oprichting van een NATIONALE CONTACT COMMISSIE, die met behulp van profes sionele experts, steunend op de samenwerkende ver enigingen, slagvaardig en deskundig kan opereren. Maar wij zijn van mening, dat ook dit nog niet voldoende is. Nog niet voldoende kan zijn, indien niet alle Nederlanders zich betrokken voelen bij onze problematiek. En ons streven waar nodig daadwerkelijk steunen. Wij overwegen daartoe de mogelijkheden voor een effektieve, nationale waakzaamheid, voor een sig nalering die tot gerichte aktie kan voeren. Want een nationale zaak impliceert niet slechts rijks- of andere overheden. Het impliceert, dat wij allen, Nederlanders, waakzaam en aktief zijn daar waar wij wonen, daar waar wij leven. Om in ons land de broodnodige harmonie en schoonheid te behouden voor onze en de komende generaties. Excellenties, zonder de financiële, maar ook de mo rele en wetgevende steun van de overheden, zal het onmogelijk zijn ons doel te bereiken. Op internationaal niveau hebben de verschillende landelijke Heemschutbewegingen via Europa Nostra waarvan Heemschut één der oprichters is de gelegenheid om haar adviezen te geven aan de Raad van Europa. Deze wendt zijn invloed aan via de aangesloten regeringen om directieven te geven inzake het woonmilieu met bijzondere aandacht voor aard en betekenis van de historische monumenten. Op nationaal niveau is de regering gewezen op de ontoereikendheid van de rijksbijdrage in de monu mentenzorg. Daardoor doet zich onder meer de vreemde en voor onze monumenten zelfs gevaarlijke situatie voor, dat de overheidsbijdragen wél worden toe gezegd, maar pas over vijf of zes jaar gehonoreerd kunnen worden. Gewezen is door de Bond Heemschut op de wel haast onrechtvaardig te noemen hoge lasten, waar voor kleine gemeenten met veel monumenten staan. Gewezen is ook op het probleem van gemeenten, die geen sluitende begroting hebben en wél panden die dringend voor restauratie in aanmerking komen. Deze gemeenten immers kunnen geen aanvullende bijdrage uit het gemeentefonds krijgen, als dat een verhoging van het begrotingstekort ten gevolge heeft. Bescherming van het leefmilieu is evenals het onderwijs een zaak van nationaal belang. Wordt dit erkend en dat gebeurt in wezen in de monumentenwet van 1961 dan zal ten aanzien van de financieringsvoorziening een doeltreffender gedragslijn moeten worden gevolgd. Excellenties, dames en heren, het gaat werkelijk niet om een puur esthetisch gerichte elite, maar om de mens in zijn woonmilieu.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1971 | | pagina 17