k k k Jubileumrede van de voorzitter 54 andere factoren bepaald. In het veelbesproken leefmilieu speelt de omgeving van de mens een essentiële rol. Naast lucht, water en bodem is die omgeving onverbrekelijk de vierde dimensie. Een omgeving, niet alleen als decor voor al onze dagelijkse handelingen hoe belangrijk dit ook moge zijn vanuit recreatief of toeristisch oogpunt. Een omgeving ook als de plaats waarin zich deze handelingen afspelen. Dat betekent dat wij ons niet tot monumenten of beschermde stads- of dorpsgezichten kunnen be perken. Het is duidelijk, dat wij alle krachten moeten bunde len om nu en in de toekomst de mens in een harmo nische, aan de menselijke schaal aangepaste om geving te laten wonen. Monumentenzorg en huisvestingzorg zullen dan ook hand in hand moeten gaan. Er zal een nieuwe visie moeten worden ontwikkeld en een daaraan ver bonden, nieuwe samenwerking tussen de ministe ries die volkshuisvesting en monumenten behar tigen. Een samenwerking, een gemeenschappelijke aan pak, ook op provinviaal en gemeentelijk niveau. Nieuwe samenwerking is ook nodig met het minis terie van Economische Zaken, zodat ook op deze zaken gerichte planning wordt toegepast bij de ves tiging van supermarkten nabij oude stads- of dorps kernen. Deze houden de dreiging in van het leeg zuigen van de met veel kosten en zorg van overheid en burgers gerestaureerde kernen, die zonder le vendige detailhandel ten dode zijn opgeschreven. Helaas moeten wij konstateren, dat tot nu toe de betekenis van deze monumentenzorg nieuwe-stijl, namelijk monumentenzorg als deel van de volks huisvesting ,door de overheid is onderschat. Nederland, mastenland

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1971 | | pagina 16