Jubileumrede van de voorzitter meer noodzakelijk. Met de jaren is de probleem stelling meer gedifferentieerd geworden. De opdringende mens met zijn woonproblematiek en zijn individuele vervoer is niet alleen aktueel in de grote stad, maar ook in de kleinere steden en zelfs op het platteland. Dat geldt alom in den lande: Leiden laat zien, hoe door demping van het Leeven- daal, met het water een waardevol Hollands stads gezicht, verloren ging. Voor hoogspanningsleidingen bleken in ons ge voelige, vlakke land geen betere oplossingen. Ruilverkaveling kan vernietigend zijn voor de schoonheid van het landschap. Daarentegen ziet men in Harlingen, waar men niet demping maar volledig herstel van de Zoutsloot realiseerde, of in Utrecht, waar het ritme van het stadsbeeld jammerlijk werd verstoord door een zijdig economisch gerichte maatstaven, of in Thorn, het Limburgse stadje, waar men oog had voor de samenhang tussen het individuele huis en de stads- wand, inclusief plaveisel en verlichting, of in Delft, waar juist de eigentijdse bouw niet dienstbaar werd gemaakt aan het bijzondere karakter van deze fraaie Nederlandse stad. Ook in Amsterdam zijn hier vele voorbeelden van te noemen. De vestiging van de telefooncentrale aan de Herengracht was noodzakelijk, maar de vormgeving deed afbreuk aan het stadsschoon in het totaalbeeld, omdat de maten het rytme van de grachtwand verstoren. Dit geldt zowel voor het wonen als het werken. De mens vraagt naar schoonheid, naar leefbare schoonheid; in Deventer, waar verkrotting door restauratie opgevangen wordt met behoud van de karakteristieke sfeer van het Bergkwartier, of in Amsterdam, waar de oude Torensluis vooral door Heemschut's invloed werd hersteld en het oor spronkelijke stadsbeeld werd behouden. Delft

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1971 | | pagina 14