Jubileumrede van de voorzitter 50 Excellenties, dames en heren leden van het Alge meen Bestuur en van de Provinciale Commissies, dames en heren vertegenwoordigers van alle bij de Bond aangesloten verenignigen, dames en heren, De doelstelling van de Bond Heemschut, geformu leerd in 1911: „Waken voor de schoonheid van Nederland en het Nederlandse volk overtuigen van de noodzakelijkheid mede te werken aan het be houd en de bescherming van de bestaande schoon heid en het scheppen van nieuwe schoonheid" is heden ten dage zeker zo aktueel als zestig jaar geleden. De akties die de Bond destijds inluidde zijn wel aggressief genoemd en fel. Vandaag zullen wij moeten nagaan waar wij vol daan hebben aan onze opgave en waar dit niet gelukte. Vandaag zullen wij tevens moeten nagaan wat onze toekomstige taak zal zijn en hoe fel en met hoeveel overtuigingskracht wij in de toekomst onze doelstelling dienen na te streven. Wij zijn geen monumentenjagers, maar wij willen, uitgaande van de mens in zijn direkte omgeving, het behoud van de waardevolle omgeving waarin die mens moet werken, leven en op zijn tijd ook luieren. De Bond heeft steeds gewezen op de noodzaak om een menselijke schaal aan te houden, zowel bij de nieuwbouw als bij de stedebouwkundige be handeling van stads- en dorpskernen. De Bond ziet het monument daarbij als onderdeel van het grotere geheel, de straat, de gracht, de marktwand. Heden willen wij de toekomst gestalte geven, maar hoe was het verleden, waaruit wij lering moeten putten? De aanleiding tot de geboorte van de Bond Heem- Tongerlose hoef

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1971 | | pagina 12