De jubileumviering in de Amstelkerk te Amsterdam Dr. R. Hoegen foto's Nationaal Foto Persbureau In de historische Amstelkerk te Amsterdam is op 25 februari, in een bijzondere algemene bestuurs vergadering, het zestigjarig bestaan van de Bond Heemschut herdacht. De voorzitter, Dr. R. Hoegen, mocht daar naast bestuurders o.a. welkom heten: de heren Duncan Sandys, president van Europa Nostra, gewezen Brits minister van ,,Housing and Local Government Control"; voorts de Nederlandse minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening Ir. W. E. Schut, de Staatssecretaris voor Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk, Mr. H. J. van de Poel, alsmede de secretaris-generaal van Volkshuisves ting en Ruimtelijke Ordening, Mr. G. van der Flier. In dit welkom waren ook betrokken directeuren- generaal en directeuren van afdelingen der minis teries voornoemd, vertegenwoordigers van Rijks- en Gemeentelijke Diensten voor monumentenzorg en van verenigingen en organisaties welke op on derscheiden wijze op de terreinen van monumen tenzorg, landschapszorg, stadsherstel, kastelen- behoud, zorg voor de molens, stads- en lands- historie e.a. werkzaam zijn. Door ziekte was het Dr. M. A. M. Klompé, Minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk, niet mogelijk de vergadering bij te wonen. De heer Sandys, die de gelukwensen overbracht van alle vijftien Bonden Heemschut" in Europa heeft onder meer gewezen op het aanpassen aan het karakter van oude steden bij het bouwen van nieuwe huizen daarin. Hij kreeg spontane bijval toen hij de ontluistering van de Amsterdamse grachten door het parkeren van auto's ,,a forest of cars" aan de kaak stelde. In het vervolg van zijn toespraak pleitte de heer Sandys voor nog grotere activiteiten ten gerieve van het leef klimaat in stad, dorp en land, waarbij hij centraal stelde de bevordering van betere architekturen en verhoging van het peil van stadsontwikkeling en De heer Duncan Sandys stadsuitbreiding. Tenslotte wees hij op het belang van samenwerking op dit gebied zoals deze nu gebundeld wordt in de organisatie Europa Nostra (opgericht op initiatief van de Raad van Europa), de overkoepelende organisatie van particuliere ver enigingen op het gebied van de bescherming en bevordering van de schoonheid van land, gewest, stad en dorp. De gelukwensen van Minister Klompé werden gaarne overgebracht door Mr. H. J. v. d. Poel, de staatssecretaris van CRM, die na zijn persoon lijke felicitatie te hebben aangeboden o.a. zeide, toen hij de oprichting van de Bond herdacht: „Misschien kan de geest van die oude pioniers hierdoor het beste karakteriseren, dat zij er door lopend en in alle dingen op uit waren de belang rijke voortbrengselen van de bouwkunst zowel als van de natuur, die ons land rijk is, voor verval te behoeden. Hoeveel groter zijn de daden van de strijdbare bond thans geworden. Bij elke aantas ting van de schoonheid van ons land, een aantas ting die ondanks stijgende waardering toch helaas elk jaar toeneemt, is de Bond Heemschut, vaak met veel succes, in het strijdperk getreden. Het grootste kompliment, dat ik uw Bond op dit mo ment kan maken is meen ik dat Uw Bestuur zonder reden nimmer de degen heeft getrokken. Maar wés dat eenmaal het geval, dan hebt gij hem nooit zonder eer weder in de schede ge stoken." Na deze bijzondere bestuursvergadering volgde nog een informeel samenzijn, waarin druk gebruik gemaakt werd van het bezichtigen van de ten toonstelling van foto's met betrekking tot het werk van Heemschut, ingericht door de goede zorgen van de heer M. van Everdingen, admini strateur van de Bond. Voor de rede van de voorzitter Dr. R. Hoegen verwijzen wij naar pagina 50.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1971 | | pagina 11