48 De jaarlijkse achterstand loopt met 20 miljoen op. Dat deze gelden voor een zaak die dusdanige priori teit verdient ook voor de volks huisvesting! niet op tafel komt is een blaam. Het stadsherstel en het restaureren wordt nog steeds te zeer gezien in de sfeer van een gunst aan een esthetische elite en niet begrepen als een behoefte van leven, die uit de burgerij zelf voortkomt. Hoe lang nog? Dit is Heemschut's jubileumlaar. Heemschut wil een actie op gro tere schaal ondernemen. Deelt u onze gezindheid? Bewijst dat dan ook door uw bijdrage in ons ju bileumfonds. De eerste f 20.000. zijn reeds ontvangen. Een veel voud is nodig om iets van be tekenis te kunnen doen. Het gaat om ons meest essentiële open bare kunstbezit; onze steden, dorpen en landschappen. Uw stortingsbewijs is uw toegangs kaart voor alle steden, dorpen en landschappen van ons boeiende land. Stort nu: HEEMSCHUT, KORENMETERS HUIS, AMSTERDAM POSTGIRO 124326. BANKIERS: MEES EN HOPE. GEMEENTEGIRO AMSTERDAM H 2230. Nu-meteenl P.S. De graficus Pam G. Rueter sneed een houtgravure van het Ko renmetershuis. Een ieder die f 25, of meer stort, krijgt die gravure thuis. Zóveel afbeeldingen van het uit 1620 daterende Korenmetershuis zijn er nu óók weer niet. P.S. De Bond Heemschut heeft on der zijn leden 252 verenigingen en instellingen en 6.500 particulieren. Zijn al uw vrienden daar al bij? Zo niet, waarom niet? Postgiro Jubileumfonds: 124326. Nu! ALKMAAR Tussen 1920-1960 zijn in Alkmaar slechts 10 restauraties uitgevoerd. Tussen 1960-1970 waren dat er 31. Nu is slechts 1 restauratie in voor bereiding naast het stadhuis in de Langestraat niet omdat men niet wil, maar rijkssubsidie kan eerst in 1978 verwacht worden. „Het is een regelrechte ramp" zei stadsarchitekt Smeele. Terwijl in het gehele land bevolkings groepen opkomen voor haar oude stad of dorp wordt door onze volks vertegenwoordigers in het Parlement nauwelijks over dit aspekt, zowel van de schoonheid van stad en land, als van volkshuisvesting, gesproken I De door ons gesignaleerde achterstand van honderd miljoen gulden per jaar is intussen uitgelopen tot tweehon derd miljoen! BREDA Veemarktstraat 25. Eens was er een politiebureau in gevestigd. Zes jaar stond het leeg, toen kocht de heer Mannaert het en liet dit pand, sinds 1726 bekend als „De Vergulde Craen", restaureren. Op 3 maart j.l. werd het door mr. J. Korf geopend, hersteld in oude glorie. Men zal er nu porselein, zilver en serviesgoed kunnen kopen. ERMELO Oude kerk. De jaarlijkse verkoopdag van erwtensoep heeft weer plaats gehad op 24 februari j.l. ten bate van het restauratiefonds van de oude kerk. Melkhandelaren en militairen sloegen de handen ineen om 8000 liter erwtensoep te bereiden en ver spreiden. FRANEKER Het Hofje. De subsidieverlening is rond, de 16 oude woningen tussen Herengracht en Zuiderkade zullen gerestaureerd worden en omgezet tot 8 bejaardenwoningen. HARDERWIJK Molen De Hoop. In burgemeester Numan hebben de molens een groot vriend. De brand van de molen De Hoop in maart 1969 lag hem dan ook zwaar op de maag. Hij ziet het nu weer wat plezieriger in. Besloten is de molen te herbouwen, zij het op een andere plaats. De plannen zijn rond en het geld móét er komen. HATTEM Achterstraat 48. Het uit 1623 dateren de pand Achterstraat 48 is gerestau reerd. Sarnen met de zo juist ge restaureerde molen De Fortuin heeft Hattem er een aantrekkelijk hoekje bij gekregen. Op 3 april is er de oud heidkundige verzameling van de stichting oud-Hattem publiekelijk open gesteld. Er is gelukkig meer gaande. Het hoekpand Markt-Koe- straat is aangekocht door de Raif- feisenbank, die restauratie voor neemt. Gehoopt wordt, dat Kerkhof straat 5, waar nu de goot wordt ver nieuwd, ook een restauratiebeurt zal krijgen in de naaste toekomst. Het mooie oude pand Ridderstraat 3 is aangekocht door „Beter Wonen" en zal gerestaureerd worden. De restauratie van de 14e-eeuwse toren van Hattem aan het Marktplein is in volle gang. Het carillon wordt ge restaureerd door Petit Fritsen. MIDDACHTEN Kasteel. Vijf jaar wordt er al ge restaureerd, maar gebrek aan geld zal de restauratie voorlopig stil leg gen. De zwamwoekering heeft zware parten gespeeld aan de restauratie. Aan het binnenwerk zal hoogstens over vijf jaar begonnen worden, ten zij er mogelijk een instelling komt opdagen, die een waardige bestem ming kan geven aan het kasteel Mid- dachten en die de restauratie kan doen voortzetten. MIDDELBURG Korte Giststraat. Ten behoeve van een tweede uitbreiding van de pro vinciale griffie Zeeland, zullen de drie panden aan de Korte Giststraat wor den afgebroken en herbouwd, waar bij harmonie met de naaste omgeving, w.o. de Gistpoort, wordtbeoogd. NIEUWERKERK (Z.) De restauratie van het patriciërshuis aan de Kerkstraat nadert haar voltooi ing, het pand is in zijn meest oor spronkelijke staat teruggebracht met moderne voorzieningen. In de achter gevel bevindt zich een gevelsteen met het opschrift: Jan de Bruyne An 1779 No waarboven een af beelding van een meekrap met vier hoepels er om. Het huis van een mee kraphandelaar? De diplomaat jhr. A. Mansvelt is voornemens het pand te gaan betrekken.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1971 | | pagina 10