Op heemwacht Wapenfeiten door Ton Koot Van vele zijden, zowel uit Nederland als uit het buitenland, waar bevriende instellingen zetelen, stromen de be tuigingen van waardering binnen voor de 60-jarige strijdvaardigheid van de Bond Heemschut. Daar zijn er bij, die wel aanleiding geven om onszelf tot gepaste be scheidenheid te manen, zoals die van dr John Nihlén, de secretaris van Sanfundet for Hembygdsvard in Zwe den, die ons schreef: ,,lk heb respect voor de Bond Heemschut, die werkt onder zulke moeilijke omstandighe den, zoals bevolkingsdichtheid en ver keersproblemen. De Bond Heemschut is de actiefste onder de Europese Heemschutbewegingen, met de groot ste invloed". Er zijn er ook bij, die zich heel nuchter en reëel op het standpunt stellen, dat Heemschut in een periode van zestig jaar waak zaamheid stevige grond onder de voeten heeft gekregen; „heemschut" tot een begrip in Nederland en het Nederlandse taalgebied heeft helpen Molen van Piet, Boiwerk te Alkmaar. Door de nieuwbouw in de Weesperstraat.werd het gezicht op de Amstelhof, Amsterdam, opmerkelijk geschaad. maken, daarom nu zich gorden moet voor een schaalvergrote strijd in de toekomst. U vindt in dit nummer een greep uit de ons toegezonden reacties die al leen al in haar verscheidenheid be langwekkend zijn voor een ieder, die zich voor Heemschutacties interes seert. Eén onzer leden vroeg, of wij nu ook een artikel kunnen verwachten: Zestig jaar Op Heemwacht. Nee, dat mag men niet verwachten. De rubriek van die naam haalt nauwelijks de 25 jaar. Als wij Op Heemwacht in rui mere zin zien, dan zou men deze wel in 1911 met de constituering van de Bond Heemschut kunnen laten aan vangen, maar dan toch onrecht doen ten aanzien van enkele andere instel lingen, die zich reeds in die dagen roerden, zoals het Koninklijk Oud heidkundig Genootschap, de Kon. Ned. Oudheidkundige Bond en de Bond van Nederlandse Architecten en wat de plaatselijke verenigingen be treft: „Haerlem" en het Genootschap Amstelodamum. Het zou ook te kort doen aan de grote verdiensten van mannen zoals Victor de Stuers, Jan Veth, Henri Polak, Jac. P. Thijsse, P. G. van Tienhoven om er enkelen te noemen, die in deze strijd het meest bekend zijn geworden. Nee, in die zin staat men al veel langer Op Heemwacht. Tot het richten van de schijnwerpers op een enkel wapen feit uit het verleden, dat minder be kend is bij een groter publiek, is wèl reden. Zeker, Heemschut is in Amsterdam opgericht als nationale organisatie. Hij werd opgericht als een bundeling van verenigingen en van instellingen, zoals men dat elders in dit nummer kan lezen. Waarom Amsterdam? Uiteraard om dat dit de hoofdstad des lands is, maar niet het minst, omdat deze stad met haar 7000 beschermde monu menten, eenzesde van het totale be schermde monumentenbestand in Ne-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1971 | | pagina 18