DELFT, ONTVOLKING EN SLOPING verklaarde door persoonlijke arbeid aan de restauratie mee te werken, als de Raad zijn besluit tot sloping zou herroepen. Door de duidelijke verbetering gedurende het afgelopen jaar in het gemeentelijke beleid ten aanzien van de monumentenzorg, kwam er ook nieuwe hoop voor Louwsepoort 2-4. Dank zij de bemoeienis van burge meester mr. G. van de Ven, kon het pand nu verkocht worden aan de heer W. Leideritz, trombonist bij het Brabants Orkest, die het na de inmiddels begonnen restauratie zal gaan bewonen. Maar... Naast het verheugende bericht over de Louwsepoort moet helaas worden geconstateerd dat voor veel his torische schoonheid in 's-Hertogenbosch geen redding meer mogelijk blijkt. Een maand vóór het huis in de Louwsepoort kocht de gemeente eveneens voor de sloop een groot aantal huizen in de omgeving van het Kar dinaal van Rossumplein. Hieronder bevond zich een eenvoudig, doch zeer fraai huis in empire-stijl. Het werd afgebeeld in het door de Stichting Bossche Monumen tenzorg uitgegeven „Pleidooi voor 's-Hertogenbosch" als voorbeeld van een fraaie straatafsluiting. Daar het pand nergens voor in de weg staat, zou het met enige goede wil behouden kunnen blijven. Toch zal het binnenkort door de Godshuizen gesloopt worden, omdat het storend is voor het uitzicht op het nieuwe ziekenhuis, waarvan de bouw op deze plaats overigens nu wel door iedereen als een ernstige misstap verfoeid wordt. Het lijkt haast ongelooflijk dat de foto bij dit artikel kon worden gemaakt in het hart van de historische binnen stad. Kennelijk is de liefde van de bestuurders voor de oude stad enkele jaren geleden toch niet zo groot geweest als men ons heeft willen doen geloven. „De raad heeft besloten deze straat te gaan verfraaien. Alle huizen zullen worden gesloopt." Slopingsdrift in Utrecht. Hetzelfde beeld treft men aan in AlkmaarAmsterdam, Delft, Zwolle e.a. Hoezeer de binnenstadsproblemen onderkend zijn in de achter ons liggende decennia, leert Delft. De ontvolking is opmerkelijk. In 1950: 20.000, in 1970: 8000 inwoners. Is die ontvolking oorzaak of gevolg van het beleid dat ten aanzien van de binnensteden gevoerd is in de af gelopen jaren? De feiten liggen ter tafel dat men zich aan de binnensteden vertild heeft. Delft staat in dit op zicht niet alleen. Veelal heeft men de oude panden in de stadskernen maar aan hun lot overgelaten. Onzeker heid voor de eigenaren brengt met zich mee: geen onder houd, verval, verpaupering en dan staan de diensten klaar met de moker om de „oude krotbuurten" op te ruimen. Herstel kost dan ineens zo veel en restauratie is dan onbetaalbaar duur. Waardoor? Tijdens de openbare vergadering van de Raad van State, waar onze adviseur ir. C. C. van der Vlis het Heemschutadres toelichtte, was het zelfs nodig op te merken, dat er in Delft gesloopt wordt en gebroken, zonder dat het bestemmingsplan nog rechtskracht heeft gekregen. Een bedenkelijke toestand in een land waar wij zo hoog opgeven van onze demokratische instelling! De vèr doorgevoerde city-vorming dreigt overigens van de oude binnenstad een dood stadsdeel te maken. Heemschut was niet de enige protestant. Een groep stu denten van de Technische Hogeschool wees er op, dat al 758 panden zijn afgebroken. Hoe staat het met de woonfunctie van de Veste? Het oude centrum ten noor den van de Markt sterft af. Een uniek plein zoals de Beestenmarkt wordt deels met sloping bedreigd. De vertegenwoordiger van 115 centrum-winkeliers verweet het gemeentebestuur met ondeugdelijk cijferwerk te zijn gekomen en niet gehoord te zijn. De basiscijfers worden achterhaald genoemd. Bij onze en volgende generaties gaat het niet enkel om: produceren, parkeren en spen deren. Kapitaalvernietiging wordt voorzien. Het comité tot behoud van Delfts natuurschoon acht de noodzaak tot afbraak aan de grachten als Gasthuis laan en Molslaan niet aanwezig. De Veste zal te excen trisch komen te liggen. Wethouder Kamps en prof. ir. S. J. van Embden verdedigden het plan, evenals de heer Herwig namens Gedeputeerden. 145

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1970 | | pagina 29