EUROPA NOSTRA Toegang tot het Vilkema-paleis (museum) in de vroegere hoofdstad Mdina op Malta. Op het plein vóór de kathedraal van Mdina 1700) werd een avondconcert voor de congressisten gegeven. De eerste dagen van de maand juli is in Valetta, de voornaamste stad van het eiland Malta, het zevende jaarcongres gehouden van Europa Nostra. Zoals bekend, is Europa Nostra de overkoepelende or ganisatie van de in Europa saménwerkende verenigingen en bonden, op particuliere grondslag, die ijveren voor het behoud van de schoonheid in het betreffende land. Tijdens het zesde congres, dat verleden jaar in Amster dam is gehouden en waarvoor de Bond Heemschut als gastheer optrad, is tot president van Europa Nostra gekozen de Britse oud-minister Duncan Sandys. Dat hij, in 1964, toen minister van Buitenlandse Zaken van het Verenigd Koninkrijk, namens de Britse regering Malta de onafhankelijkheid kon aanbieden, heeft bij de keuze van een vergaderplaats voor het zevende congres géén rol gespeeld. Het ging op Malta, daar in Valetta, trou wens niet over politiek, wel over een „policy" ten aan zien van het bewaren van de landelijke schoonheid (waarbij inbegrepen de stedelijke) in het licht van het steeds drukker wordende toerisme. Raad van Europa Ongeveer synchroon met het congres liep de jaarver gadering van de Culturele Afdeling van de Raad van Europa, die haar ontmoetingsplaats evenzeer op Malta had gekozen, vanwege het feit, dat zij verschillende aktiviteiten had ontplooid ter gelegenheid van het 700- jarig bestaan van de Orde van de Ridders van Malta. Onder meer-was dit aanleiding voor een belangrijke overzichtelijke tentoonstelling. Europa Nostra, hoewel geheel onafhankelijk, werkt in nauw contact met de Culturele Afdeling van de Raad van Europa. Europa Nostra heeft in die Raad de status van adviseur der eerste categorie. Twee belangrijke organisaties waren zodoende dicht bij een. Vele leden van de Raad van Europa waren ter vergadering zoals overigens gebruikelijk bij Euro pa Nostra. Een andere belangrijke overweging, naast dit samen gaan, om naar Malta te gaan was gelegen in het feit dat de problemen waarmede Malta kampt en welke in het bijzonder onze broederbond op Malta, DIN L-ART HELWA, aangaat zo geheel aansloten bij het thema van het congres: „Monument en toerisme". Stormachtig toerisme Op Malta vindt namelijk op het gebied van het toerisme een stormachtige ontwikkeling plaats. Deze wordt mede veroorzaakt door het feit dat het eiland steeds een be trekkelijk goedkoop toeristenoord is geweest. Het valt binnen het sterling-blok. Een andere reden is, dat er steeds op zon kan worden gerekend. De bevolking is prettig van karakter, de kustlijn van het land is mooi... De genoemde ontwikkeling gaat gepaard met een grote bouwactiviteit. Hotels, bungalows, particuliere huizen verrijzen in groten getale. Dit werkt grondspeculatie in 122

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1970 | | pagina 30