Er zijn meer uitspraken die tot ernstig ingrijpen zullen moeten leiden. Dr. C. L. C. van Nieuwenhuizen, vice-voorzitter van de Nederlandse Hartstichting en voorzitter van de Wetenschappelijke Adviesraad, heeft gezegd dat luchtverontreiniging kan leiden tot long afwijkingen, welke afwijkingen worden gevolgd door hartziekten. Als voorbeeld noemde hij streken met veel industrie, ondermeer rond Sheffield en het Ruhrgebied, waar vijfmaal meer longcarcinoom en elasticiteitsverlies van de longen geconstateerd is dan op plaatsen waar geen of weinig luchtverontreiniging voorkomt. Prof. Dr. Ir. F. M. Maas, hoogleraar in de land- schapskunde te Delft, heeft onlangs gepleit voor een beter milieubeheer. Noodzakelijk is dat er tussen basis industrie- en woongebieden een groenstrook van ten minste 3,5 km openblijft. Waar deze stroken te smal zijn (bijvoorbeeld in Hoogvliet en Pernis) is het van het grootste belang voor de milieuhygiëne, dat de industriekern wordt gesaneerd. Sanering van een woonkern is minder wenselijk en een stad breek je niet zo gauw af. (Soms wel, soms niet! de G.) Prof. Maas heeft met grote zorg geconstateerd dat de bermen langs de weg in toenemende mate te lijden hebben van het overvloedig gebruik van scherpe stoffen, zoals strooizout. Het verdiende volgens hem de voorkeur de beplanting verder van de weg aan te leggen dan gedaan wordt. Ir. H. B. Peteri, verbonden aan de wetenschappelijke staf van Unilever, zei nog niet zo lang geleden, dat het mogelijk is dat lokale verstoringen van het leef milieu kunnen uitgroeien tot mondiale verstoringen. Met andere woorden de verstoring van het leefmilieu is een wereldprobleem, is ook een economisch pro bleem. Dat economische van het probleem is tot uiting ge komen in Economisch Statische Berichten van 21 januari en 1 april jl. waarin Drs. R. Hueting van het Centraal Bureau voor de Statistiek de waarde van de natuur in geld uitdrukt. Het heeft inderdaad lang geduurd voordat zij, die uit liefde voor het milieu, voor de natuur, voor het landschapsschoon, voor de monumenten, kortom vóór de schoonheid van het land ijverden, die ijver econo misch zien uitgedrukt. In het Natuurbeschermingsjaar 1970 zal iedereen met zichzelf te rade moeten gaan wat hij kan doen tot be houd van een gezond leefmilieu. De contactcommissie Dorpsverfraaiing in de gemeente Voorst heeft onder de naam „Ons dorp moet schoner worden" al jaren lang gestreden tegen de verontreiniging van de schoon heid van het land. Als het nu gaat om „verfraai het milieu, begin bij uzelf" dan heeft die Commissie in Voorst adviezen in overvloed. Per slot van rekening moet de oplossing van een wereldvraagstuk ergens beginnen. A. C. de G. .33 ff z i a 65

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1970 | | pagina 25