HET ONDERMIJNDE MILIEU In New York wordt gezegd, dat de Naald van Cleo- patra, die Egyptische obelisk, die in 1881 naar de Verenigde Staten werd gebracht, de laatste negentig jaar meer toegetakeld is dan de eerste 3000 van zijn bestaan. Oorzaakluchtvervuiling. In Nederland zijn de havikhorsten schaars geworden. Een van de oorzaken: vergiftiging van de bodem door chemicaliën, bestemd om onkruid te verdelgen. De vissterfte in de Rijn neemt toe. Oorzaak: het legaal in Duitsland lozen van chemische afvalstoffen. In Amsterdam sterven bomen in straten. Oorzaak: lekken in het buizennet voor het aardgas. De Nederlandse elektrische centrales produceren jaar lijks 15 kilo SO2 per hoofd van de bevolking, welke zwaveldioxyde de lucht boven die hoofden veront reinigt. Te water, te land en in de lucht wordt het leef klimaat moeilijker. In juni 1972 zal in Stockholm een internationale conferentie over dit onderwerp worden gehouden, georganiseerd door de Verenigde Naties. Ondermijning van het milieu is een mondiale affaire, welke vele facetten kent. De wereld wordt rijker in een steeds smeriger omgeving, heeft een oud-minister in Amerika gezegd, „straks zitten we als een Croesus op de vuilnishoop." Het zou onbillijk zijn de schuld alléén bij de industrie te zoeken. Wanneer Heemschut pleit voor het behoud van de schoonheid in ons land, dan keert de Bond zich óók tegen kunstmatige bergen van autowrakken en tegen een niet altijd efficiënte, laat staan gezonde opruiming van de 5 miljoen ton vuil, die Nederland jaarlijks afscheidt. Om de uitlaatgassen van auto's maar niet te noemen. Drs. H. F. Louwe Kooymans (Accent 24.1.1970)„Aan het ongecontroleerd storten van afvalstoffen zijn zoveel bezwaren van hygiënische, esthetische en landschappelijke aard verbonden dat de wijze om zo van het vuilnis af te komen niet meer als toelaatbaar kan worden beschouwd." Ir. J. A. Beukers, vice-voorzitter van het bureau Milieuhygiëne van de Raad van Ned. Werkgevers verbonden: „Voor velen is de rivier of de gracht nog gelijk aan de vuilnisemmer." Nu heeft Dr. R. J. H. Kruisinga, staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid, nadat hij al eerder de Wet op de bestrijding van de vervuiling van opper vlaktewateren mede had ondertekend, een wetsont werp op de luchtverontreiniging ingediend. Hij vindt het normaal dat iemand, die de omgeving bevuilt ook de kosten van het bestrijden daarvan moet dragen. De staatssecretaris is niet pessimistisch ten aanzien van het terugdringen van de luchtvervuiling met behulp van een uniek meetsysteem, dat overigens vele mil joenen kost. Maar goed: de vervuiler betaalt. In wezen doen wij aan het vervuilen allemaal mee, de een minder de ander meer. Indien wij daarvan uitgaan dan bestaat de mogelijkheid voor een ge meenschappelijk streven onze omgeving schoon te houden. Onlangs verscheen bij Oosthoeks Uitgeversmaatschap pij van de hand van Prof. Dr. J. van de Kamer e.a. „Het Verstoorde Evenwicht." Het boek bevat 21 colleges van biologen, welke in de cursus '68 - '69 werden gegeven aan de Rijks universiteit te Utrecht. In alle hoofdstukken wordt aangedrongen op het in stellen van meer gefundeerd wetenschappelijk onder zoek betreffende het natuurlijke milieu. Wij lezen dat in Nederland 70.000 ha als natuurreservaat wer den bestemd, wij lezen ook dat 75.000 ha in de periode '60 tot '80 zullen zijn opgeslokt door het aanleggen van wegen, het vestigen van industrieën en door het uitbreiden van havens en steden. Deze zin van Prof. Van de Kamer - wanneer hij de discrepantie bespreekt tussen verlies en winst in het ruimtelijk evenwicht - is Heemschut uit het hart gegrepen: „Als een eerste oorzaak hiervan is van ouds her aan te wijzen het gebrek aan begrip bij vele ver tegenwoordigers van de gemeentelijke-, provinciale- en rijksoverheidsdiensten voor de betekenis van de natuurruimten in het geheel van onze samenleving." 64

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1970 | | pagina 24