UWE STAD i geschiedenis zijn voorliefdes voor architektuur en an tiek in evenwicht houdt. Ten onrechte werd de architect De Klerk als res taurateur genoemd. De restauratie is echter geschied door het Bureau Monumentenzorg te Amsterdam, op verzoek van de heer Bill. Het pand Voetboogstraat 22, vlak bij de Heilige- weg, stamt uit 1651. De behuizing is gebouwd kort na de verkaveling van de tuinen van de Stadsdoelen. Nummer 22 werd het eerst onder handen genomen door Monumentenzorg in de hoofdstad, dat de plan nen nauwgezet ontwierp en super-visie over de uit voering uitoefende. De vernieuwing en het herstel duurden anderhalf jaar. De heer Bill vond de patis serie Pot bereid het beneden gedeelte te betrekken, hij kon twee hoger gelegen flats verhuren. Het belendende pand, nummer 24, bleek niet min der verwaarloosd dan nummer 22. Bovendien had het, gezien de datering van het huis, een te jonge gevel, een 19de-eeuwse. Met behulp van dezelfde instantie werd de restauratie uitgevoerd, met reconstructie van de oorspronkelijke topgevel. Het oude pand werd goeddeels afgebroken, ten einde de renovatie zo grondig mogelijk door te voeren. Een winkel in fijne chocolaterie etc. en flatwoningen werden ter exploitatie van het huis ingericht. De eigenaar van de beide huizen - en hij niet alleen - bekijkt nu met plezier twee weldoortimmerde 17de-eeuwse huizen. Hij heeft de smaak te pakken gekregen, hetgeen blijkt uit zijn opdracht om de door hem verworven Deze tekening doet zien hoe de hier besproken panden er na de restauratie zullen uitzien. De panden Singel 439, 441 en 443, die nu in de steigers staan. panden Singel 439, 441 en 443, eveneens vlak bij de Heiligeweg, te doen restaureren. De gemeentelijke dienst Monumentenzorg en de bouw kundige Teders staan hem daarbij terzijde. Het is niet mogelijk deze panden in de zeventiende eeuwse toestand terug te brengen. Hier dreigt name lijk het gevaar, aldus de bouwkundige, van „dood- restaureren." Daarom is de 18de-eeuwse toestand te prefereren. In ieder geval krijgt het Koningsplein weer een stukje oud-Amsterdam erbij. Wie straks uit de Leidse- straat komende, in de richting Heiligeweg wandelt mag zijn ogen goede kost geven met een hersteld rijtje monumentale huizen. Links blijft dan wel de uit de toon vallende nieuw bouw van de Universiteitsbibliotheek, achter de wan delaar de verzakelijkte hoek van het Koningsplein en Singel, rechts blijft toch ook weer (hoe lang?) de Bloemenmarkt. De restauraties zijn het initiatief van een burger, die zijn stad bemint en haar voor verdere afbraak wil behoeden. Kon iedere burger op die manier maar een steentje bijdragen! Nota bene: ook de heer Bill vindt de lichtreklame van Voetboogstraat 22 uit de toon vallen. Sliep de commissie voor de beoordeling van de re- klames? a. C. de G. 63

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1970 | | pagina 23