STICHTING UTRECHTSE KASTELEN OP 24 december 1969, dus nog juist in de laatste nadagen van de „zestiger jaren", heeft bij Notaris van Rhijn te Zeist de bekrachtiging plaats gehad van de oprichting van de „Stichting Utrechtse Kastelen", in navolging van de reeds lang bestaande „Stichting Gelderse Kastelen" en de recentelijk op gerichte Stichtingen in Limburg en Overijssel. De provincie Utrecht mag met recht als de kastelen- rijkste provincie van ons land worden beschouwd, zeker als men de landhuizen met een middeleeuws verleden tot deze groep mag rekenen. In de dokumen- tatie „Kastelenboek van de provincie Utrecht" door Ir. J. D. M. Bardet zijn er niet minder dan 161 ver meld. En dat in onze kleine provincie.*) Het overgrote deel hiervan is reeds lang verdwenen, doch er zijn gelukkig nog vele belangrijke objecten behouden gebleven. Met waardering kan worden ge constateerd dat er eigenaren zijn, die zich grote op offeringen getroosten om hun bezit in stand te houden. Van overheidswege worden jaarlijks voor zuivere restauraties subsidies verstrekt. Dit is echter lang niet genoeg. Vandaar thans de oprichting van deze stich ting, die zich ten doel stelt: de in de provincie Utrecht aanwezige kastelen en historische landhuizen te be hoeden voor verval en ondergang en te bevorderen dat deze een passende bestemming behouden c.q. ver krijgen. Volgens de statuten tracht de stichting dit doel te bereiken onder meer door te strijden voor het be houd van deze kastelen, het wekken van belangstelling voor de kastelen en het bevorderen van de studie van hun geschiedenis, het uitgeven van studieresul taten en monografieën, het zonodig verwerven van de eigendom van kastelen, het beheren en onderhouden daarvan, het verkrijgen van middelen ter verwezenlij- Kasteel Zuylen. een stichting. Kasteel Heemstede te Houten. king van deze doelstellingen. Het bestuur van de stichting is er van overtuigd dat vele Heemschutleden dit streven met voldoening en enthousiasme zullen begroeten. Men kan zich hiertoe als lid of begunstiger opgeven bij de secretaris J. F. Kits Nieuwenkamp, „Himsmade" Vleuten, en kan de contributie of bijdragen storten op de Alg. Bank Nederland te Zeist, postgiro 30549. Dr. J. G. N. Renaud te Amersfoort heeft zich be reid verklaard voorlopig het voorzitterschap te aan vaarden. De jonge stichting hield van 16 febr. - 22 maart een belangwekkende tentoonstelling van de Utrechtse kas telen in 't Slot te Zeist. De interessante katalogus kost 1.75, franco per post. Ir. J. D. M. Bardet De oorzaak van deze rijkdom aan versterkte huizen in de middeleeuwen is vooral te zoeken in politieke omstandigheden, nl. de voortdurende pogingen van de Hollandse en de Gelderse heren om vaste voet in het Sticht te krijgen. 54

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1970 | | pagina 14