Heemschutberichten De veelbelovende randmeren bleken voor de zeilsport maar beperkte mogelijkheden te hebben. Jammer. Maar welke rol zal verloren gaan door de droog legging voor onze zoetwaterhuishouding? Laat men niet teveel ophemelen over rekreatie. Wat de randmeren thans te zien geven aan vervuiling en vergroeiing haalt niet bij het prachtige rekreatiege- bied dat het wijde water nu nog biedt. En over de schoonheid gesproken. Breng dan de als een tank divisie aanrollende machinerie maar zo gauw mogelijk tot stilstand. Kom politici! Schoonheidsbehoud of kreëren komt nog niet in de programma's van de grote politieke partijen voor, maar het volk mort al aan de poorten! Supermarkets Ten aanzien van het projecteren van nieuwe super markets had vanwege het bestuur van Heemschut een bespreking plaats op het Departement van Economische Zaken. Ooypolder Nijmegen Tegen de keuze van het gemeentebestuur van Nij megen de Ooypolder als uitbreidingsgebied te kiezen en daar een woonwijk te realiseren rees onder de Nij meegse bevolking en tal van instanties (waaronder Heemschut) verzet. Aan een dringend beroep op minister Schut om de plannen van het Nijmeegse gemeentebestuur af te wijzen, heeft deze thans gevolg gegeven. Zand- en grindwinning gemeente Bergen Limburg De stuifzand- en heideterreinen bij de gemeente Bergen zouden bij de voorgestelde plannen om hier zand en grind te winnen verloren gaan. Heemschut betuigde adhesie aan de bezwaren welke een aantal hoogleraren, lectoren en wetenschappelijke mede werkers van de Universiteit tegen deze plannen heeft ingediend. Koog aan de Zaan Tegen de bebouwingshoogte, zoals vastgelegd in het bestemmingsplan bebouwde kom tekenden wij bij de gemeente Koog aan de Zaan bezwaar aan. Het bouw plan zou een ernstige aantasting van het dorpsgezicht betekenen en een bedreiging vormen voor de molen „De Dood." Boerderij met woonhuis te Stompetoren De Raad van de gemeente Oterleek vroegen wij de aandacht voor het behoud van een typisch negen- tiende-eeuws dorpshuis, waarvan de verdwijning een verarming van het dorpsbeeld zou betekenen. Hoogspanningsleiding nabij Naardermeer Het geprojekteerde tracée van de hoogspannings leiding bij de molen aan het Naardermeer, betekent een aantasting van het landschappelijk schoon. In overleg met Natuurmonumenten werd door de Bond adhesie betuigd aan het alternatief voorstel, door Na tuurmonumenten bij de Commissie Elektriciteits werken ingediend. Willemstad's beleid Naar wij vernemen is de gemeente Willemstad doende met een uitbreidingsplan buiten de wallen, dat een doorbraak door het befaamde en zeldzame wallen- systeem van de stad inhoudt. Waakzaamheid is hier wel geboden. De aanleg van een brede provinciale invalsweg, die het aardige slingerweggetje heeft bedwongen en die ten doel had de toenemende stroom toeristen op te vangen, is door abrupte beëindiging aan de smalle Landpoort- straat een slag in de lucht geworden. Helaas ten koste van schoonheidsverlies. Dat Willemstad's vroede vaderen geen doelbewust be leid voeren in hun zo waardevolle stad mag blijken uit het verdwijnen van het oude pakhuis van de firma Oostenrijk aan de Voorstraat en de vervanging door een aluminiumpui met spiegelruiten. Hoewel er naar wij menen een verbod op uitbreiding van de opslag van bouwmaterialen aan het Steenpad is, groeit de rommel daar gestadig. Overigens is de nieuwbouw in het Molenpad bevredigend aangepast. Wat lijn in het beleid zou voor het aanzien van Willemstad met zijn brede aanvoersweg voor toeristen wel aan te bevelen zijn! De groei van Tilburg Wij lazen in een reklamevouwblad voor een boek over Tilburg (de stad met het 72 miljoenplan): „Plastische chirurgie moest van de gemoedelijke juf frouw uit de vorige eeuw een frisse aantrekkelijke schone maken, compleet met toebehoren. Ook het verkeer stelde hoge eisen, waaraan men niet met halve maatregelen tegemoet kon komen. In en rond de binnenstad waren forse doorbraken nodig. Dat kon hier allemaal ongehinderd gebeuren, zonder dat monu mentenzorgen en heemschutters zich voor de bulldozers wierpen." Ware er in Tilburg een kleuteropleiding voor tekst schrijvers, dan zou het slachtoffer van bovenstaande groeistuip ongetwijfeld gezakt zijn voor het toelatings examen. Soest-f lat gebouw tegenover Paleis Soestdijk In antwoord op onze brief aan het Gemeentebestuur van Soest, waarin de Bond mededeelde een 22 meter hoog flatgebouw niet aanvaardbaar te achten, ont vingen wij bericht dat deze hoogte inmiddels tot 16.80 meter beperkt kan worden en dat het gewijzigde bouwplan inmiddels ter goedkeuring aan Gedepu teerde Staten van Utrecht is ingezonden. 50

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1970 | | pagina 10