Toelichting architect Toelichting Bureau Monumentenzorg Amsterdam toppen van afgebroken huizen, aanwezig op het erf van Stadsmonumentenzorg; Tertio: van uit die hals een dakconstructie projecteren, overlangs, die even verder de ontworpen lange over- dwarse dakkap ontmoet, waardoor bovendien zolder ruimte wordt gewonnen. Eerst dan hebben ook de stoepen van de huizen 626 en 628 recht van spreken en zeggingskracht. De schoonheid van de stad Amsterdam is niet gebaat met slappe verschijningen op cruciale en monumentale punten der stad. Want dat is dit punt Vijzelgracht- Prinsengracht: zeer in het ooglopend, en de laatste „oude-stadsverschijning", de afsluiting van de wereld vermaarde en unieke grachtengordel gaande in de richting Zuid. drs. P. M. Fischer Laat ik vooropstellen, dat we zijn uitgegaan van een reconstructie aan de hand van de gegevens in z'n laatste verschijningsvorm. Dit is volgens mij van groter belang dan dat we ons afvragen of het wel de allermooiste hoekoplossing is. Ik ben van mening, dat deze hoekoplossing een organ ische architectuur vertoont. Wij zijn in Amsterdam in het algemeen gebonden aan het langshuistype, dat van schaal en afmeting gewoon lijk voorkomt; kenmerkend is de sobere en eenvoudige uitvoering. De zijgevel van het hoekhuis wordt in principe op dezelfde manier uitgevoerd als de blinde bouwmuur van het huis in een rij. Het knappe echter van deze hoekoplossing ligt in het feit, dat de langslijn van het hoekhuis over gaat in een dwarskap van de beide huizen aan de Prinsengracht. (Het hoekhuis met een apart achterhuis weliswaar in de architectuur opgenomen is in Amsterdam een be kende verschijning.) Deze dwarskappen worden voorzichtig omgewerkt in een huis dat groeit naar repeterende topgevels d.m.v. de grote symmetrisch geplaatste dakkapellen, welke als ondergeschikte top dienst doen. Typisch is hier ook het minimaal verschuiven van de grote doorlopende gootlijst, welke in profiel iets verschilt en toch voor ieder huis een duidelijk afzonderlijke goot wil zijn. De onderlinge differentiatie van de afzonderlijke per celen (zie kozijnhoogten) wordt in zijn geheel weer opgenomen onder de prachtig doorlopende kap, welke juist een enorme kracht geeft aan de beëindiging van de Prinsengrachtwand. Laten de mensen die op één of andere manier gegrepen zijn door de schoonheid van de Amsterdamse architec tuur zich hoeden voor namaak en zogenaamd beter- doen, want juist de kracht van deze architectuur ligt in het feit dat de functionnaliteit als nummer één ge zien werd. Ook het inleven, het veranderen in de jaren geeft deze huizen die fantastische verschijningsvorm. De ramen van de drie afzonderlijke verdiepingen van het hoekhuis zijn ieder uit een andere periode. Dit terugbrengen van een dergelijk stadsbeeld is uit sluitend een dienstbare taak van architekt en opdracht gever. De kracht van het gebouw zelf zal de rest doen. Bij het maken van het plan is uitgegaan van de his torische toestand van het pand voor zover deze te bewijzen viel, door middel van afbeeldingen. Deze afbeeldingen waren zodanig, dat reconstructie van het hoekhuis-, zoals zich dit in de XlXe eeuw ver toonde, mogelijk bleek. De beide panden aan de Herengracht werden door het Bureau Monumentenzorg in de vijftiger jaren op gemeten, op het moment dat het noodzakelijk was geworden stutten aan te brengen. Deze opmeting is de basis geweest voor het restauratieplan van dit ge deelte. Er zijn geen onderdelen door de architect verworpen, die een wezelijke verandering inhouden van de archi tectuur. Hiermee staat uiteraard niet vast dat het nu goed is, c.q. mooi zal worden. Fouten in de verhoudingen, die zich wellicht in de vroegere huizen manifesteerden, worden echter niet zozeer „uit het niet" tevoorschijn gehaald, doch staan reeds duidelijk zichtbaar op foto's en opmetingen. Het verbouwen van huizen in de „bestaande" vorm geeft in ieder geval door de samenhang van het geheel met de bestaande huizen in de omgeving een ondersteuning aan het werk van grote architecten uit het verleden, zonder dat iemand zichzelf behoeft te verheffen tot Daantje Marot, iets wat niet gemakkelijk zou kunnen. De bouwwijze zoals het plan aangeeft is vergelijkbaar met soortgelijke hoekoplossingen uit het verleden in dezelfde buurt. De Keizersgracht (660-662) hoek Vijzelstraat (81 1 alsmede de Vijzelstraat hoek Kerkstraat2), die bij de verbreding van de Vijzelstraat in 1917 aan het verkeer ten offer vielen, waren voorbeelden van hoekhuizen, waarachter een of twee huizen onder dezelfde kap werden bijgetrokken. Het is dus wel een karakteristieke eigenaardigheid maar dan van de buurt zelve. Ove rigens is het bouwen van huizen onder één kap in de tweede helft van de XVIIe eeuw reeds een veel voor komend verschijnsel, zoals de zes aaneensluitende huizen St. Michael met de draak- Herengracht 571- 581. Ook op de hoek van de Amstel en de Nieuwe Kerkstraat werd een reeks huizen gebouwd, eveneens door verschillende eigenaren, die de koppen en kappen 6

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1970 | | pagina 12