ZWITSER OVER NIEUWBOUW Goed begin 4 „Bij mijn jongste bezoek aan Amsterdam", aldus een correspondent uit Vincy (VD), Zwitserland, „zag ik met weerzin, dat in de oude stad moderne gebouwen opgetrokken waren van kille, lelijke beton. Het komt mij voor, dat er beslist een aantrekkelijker manier moet zijn - en ook voordeliger - om eigentijds te bouwen, althans wanneer alle kansen om te restau reren verkeken zijn. Daarom zult u begrijpen, deed het mij zoveel genoegen in het aprilnummer 1969 van Architectural Record goede voorbeelden van heden daags bouwen in baksteen en hout aan te treffen. Voorbeelden van een type huizen, dat beter in de oude stad past, dan die betonnen monsters. Het bewijst, dat modern bouwen allerminst lelijk behoeft te zijn. In Holland, maar ook in andere landen, wordt te vaak „modern" met „lelijk" verbonden. Ik zou ook graag vermelden, dat hier in Zwitserland de grote sanerings- en uitbreidingsprojecten niet uit sluitend door de gemeenteraden worden bepaald, ook niet het kopen of slopen van belangrijke gebouwen. Dikwijls worden deze plannen aan het oordeel van de gehele burgerij voorgelegd. Op deze wijze kunnen de plannenmakers hun plannen niet jarenlang verborgen houden om dan, als ze tenslotte in de openbaarheid komen, uit te roepen, dat alles al zó lang is voorbereid en al zóveel geld gekost heeft, dat afwijzen onmogelijk is. Dat is hier dan wel anders. Burgers kunnen zich niet beklagen, dat ongewenste plannen aan hen zijn opgedrongen, zij stemmen er zelf over", aldus onze correspondent. Vervolg van blz 3 karakter aantast. Wat men met deze opengebroken plekken in de straatwand beoogt? Uiteraard parkeer- terreintjes en „rustpunten, die met bijzondere voor zieningen het centrum weer plezierig moeten maken". God beter 't, zulke uitlatingen kunnen slechts uit de mond komen van hen, die noch voor historische stede- bouw, noch voor architectuur, noch voor esthetiek enig respect hebben, misschien wel er geen benul van hebben. Zou het niet verstandig en zelfs economisch verantwoord zijn als dit aspect van de stedebouw- kundige vernieuwing van oude stadskernen wèl vak kundig in het geding werd gebracht? Volgens ons komt dat in Amersfoort niet tot zijn recht. En dat is voor Amersfoort meer dan betreurenswaardig. Een nieuw jaar is begonnen. Nu is het nog winter, maar straks zal het weer zomer zijn. Dan zullen honderdduizenden uitzwermen naar mooie plekjes in Nederland. Zorgt dat er veel mooie plekjes blijven in stad, dorp en landschap. Heemschut waakt voor de schoonheid, helpt daarbij. Wie 5 nieuwe leden aan brengt, ontvangt, zolang de voorraad strekt het boekje van dr. C. A. van Swigchem, uitgekomen in de Fibula reeks: „Afbraak of restauratie".

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1970 | | pagina 10