Ook IJsland schut zijn heem Het afvalprobleem is internationaal, de aanpak wil nog wel eens verschillen van land tot land. De nieuwe ANWB-actie ;,Laat niet als dank is aardig bedacht omdat iedereen zelf verder prevelt: voor 't aangenaam verpozen enz. Deze actie werd leuk ingeluid door prins Claus, die in de bossen van Soest- dijk samen met schoolkinderen „rommel ruimde" en trachtte met zijn duim een spijker in een boom te duwen waaraan hij een bordje met het motto van de actie kon hangen. Na de aankondiging van de nieuwe actie ontving de redactie van het ANWB-orgaan de Kampioen vele verzoeken om toezending van de historische affiches uit 1916, 1928 en 1938. Deze belangstelling was opmerkelijk onverwacht. De vragen kwamen van scholieren, van ouderen en uit televisie-kringen. De ANWB liet daarop 10.000 affiches naar de origi nele platen drukken. U herinnert zich die platen nog wel: op de eerste stond een indrukwekkende boom met de bekende slagzin, de tweede was de tekening van Willy Sluiter met de dame met het rode hoedje en de lange jurk en de derde was die met het land schappelijk vergezicht. Ze werden in vierkleuren-druk op houtvrij papier formaat 90 x 60 cm uitgevoerd en zijn bij de ANWB verkrijgbaar. Engeland pakt het afvalprobleem heel anders aan en koos een netheidskoningin, de 21-jarige Susan Perry uit het Londense Holland Park. Zij reisde gedurende de zomer zeer kort gerokt, al propaganda-makend Engeland rond, en haar blouse was voorzien van het opschrift: „don't drop litter"! Er werd graag naar haar gekeken In IJsland, waar wij deze zomer verbleven, deed men het weer anders. Alle winkeldeuren, etalages en aanplakzuilen waren voorzien van een affiche, waarop duidelijk de bedoeling uit kwam: burt med södaska- pin vilt pü hjalpa dat wil zeggen: weg met die rommel, wilt u meehelpen? Het motto voor deze schoonheidsactie luidt: Hreint land Fagurt land d.i. Schoon land, mooi land. Deze actie, die verleden jaar werd ingezet, gaat uit van de „Vereniging van Natuurvrienden" die in Reykjavik gevestigd is. Ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van deze vereniging, werd in 1968 eveneens een affiche ver spreid, waarop te lezen staat: „Als u de natuur mooi wilt houden, doe dan niet zo!" Wij spraken over deze actie met de voorzitter en de secretaris van bovengenoemde vereniging in Reykjavik, de heren Hannes Th. Sigurosson en Ragnar Kjar- tansson Skuli Möller. Laatstgenoemde vertelde het volgende: „Onze vereniging werd opgericht op 13 juni 1958 en bestaat dus ruim tien jaar. In de loop De slogan Houdt IJsland schoon" gezien door de ogen van de tekenaar Sigmund in „Morgenbladel". der jaren is ons duidelijk geworden, dat onze actie IJsland te vrijwaren van vuil en rommel alleen kans van slagen had als we de jeugd voor dit streven konden winnen. De ouderen, die vaak gewend zijn om het afvalprobleem met een schouderophalen voor bij te gaan, zijn te zeer aan hun vroegere gewoonten gewend. Het wonderlijke is dat de samenwerking tussen onze vereniging en de jeugdorganisaties perfect is te noe men. De jeugd ziet in dat gewenning aan een goede gewoonte reeds vroeg moet beginnen. Onze ervaring, opgedaan door connecties met andere landen, die wij regelmatig bezoeken, is, dat een organisatie als de onze niet door mensen-op-leeftijd moet worden ge leid, maar door enthousiaste jongelui, die het nut van „Schoon land mooi land" inzien. Wij staan in regelmatig contact met gelijkgerichte verenigingen in Skandinavië en eenmaal per jaar hebben we in de resp. hoofdsteden een algemene vergadering. In november 1968 kwamen alle vertegenwoordigers van de Noordse landen hier in Reykjavik bijeen en er was zelfs een afvaardiging van de Tsjecho-slowaakse „bond Heemschut". Onze voornaamste doelstelling is het zo schoon moge lijk houden van de straten, parken en wegen. Vooral de plaatsen waar veel toeristen komen, bij de geysers en watervallen, hebben onze aandacht. Daar werden papiermanden en toiletten geplaatst. Voorts strijden wij voor het behoud van de nationale klederdracht, die evenals overal elders, dreigt uit te sterven. Er is een speciaal Nationaal Feestcomité opgericht, dat zich bezig houdt met de organisatie van de festiviteiten op IJsland's Nationale Dag (17 juni). 146

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1969 | | pagina 27