WEESP brugwachterswoning lange Vechtbrug Berichtjes in Heemschut in 1962 en 1964 vestigden de aandacht op het voormalige Brugwachtershuisje (annex tolhuisje) dat in verwaarloosde staat verkeerde en waarvoor geen redding meer mogelijk scheen. Inmiddels schrij ven wij 1969 en een lange strijd is tot een goed einde gebracht. Onder supervisie van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg en onder leiding van de Gemeente-architect W. Ruys heeft de restauratie plaats gevonden en het aantrekkelijke plekje bij de Vechtbrug heeft zijn oude luister herkregen. Het gemeentebestuur meende als eige naar van het pand de overdracht niet zonder meer te kunnen laten passeren. Een officiële ontvangst op het stad huis, waar het voltallig dagelijks be stuur van de gemeente aanwezig was, een fototentoonstelling die een uitste kend beeld gaf van deze zo moeizaam tot stand gekomen restauratie, en tot slot een bezichtiging van het gereed gekomen huis, dit alles toonde duide lijk hoezeer deze restauratie allen die aan de totstandkoming hebben mee gewerkt, heeft beziggehouden. fn het stadhuis sprak burgemeester mr. J. C. Kooiman een kort inleidend woord, waarna wethouder N. W. Mostert enkele facetten van de strijd voor behoud be handelde. Duidelijk bleek dat het een behoud op het kantje af geweest is. Namens de Bond Heemschut sprak ir. Ch. C. van der Vlis enkele woorden, waarin hij de vreugde tot uiting bracht over het resultaat voor een klein monument, over het resultaat dat mede door de positieve instelling van het gemeentebestuur is be reikt. Een korte wandeling door Weesp en het is goed wandelen in deze oude historische Rijnstad werd besloten met een bezichtiging van het voormalige tolhuis. Een karakteristiek plekje heeft zijn oude aantrekkelijk heid herkregen. V. E. een vruchtbare wisselwerking en samenwerking te be reiken. Het zou echter struisvogelpolitiek zijn om te ontkennen dat er sterke ambtelijke weerstanden bestaan tegen de gevraagde openheid en inspraak. Hoe mach tiger een overheidsdienst is, des te geringer zal het enthousiasme zijn om buitenstaanders in de keuken te laten kijken, of zelfs om aan die buitenstaanders te vragen wat zij van het recept en het menu vinden. Hoe zwakker en hoe meer gebonden aan verouderde politieke partijstructuren de gekozen bestuurders zijn, des te machtiger worden de technisch deskundige ambtelijke apparaten. En dan kan inderdaad, zoals in het bovengenoemde artikel werd opgemerkt, de openbare raadsvergadering tot een farce worden ge maakt omdat de eigenlijke besluiten a.1 lang te voren intern genomen zijn. En daar moet een eind aan komen. G.B. 133

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1969 | | pagina 14