Boerderijen en landelijke bouwkunst Gebouwen Diverse onderwerpen Amsterdam 87 Hattem, stadskern In een uitvoerig schrijven aan de Raad van de ge meente met wie reeds jarenlange contacten bestaan, werd aangedrongen op een spoedige vaststelling van de plannen voor de binnenstad, welke groot gevaar loopt door incidentele doorbraken en slopingen nog ernstiger te worden aangetast. De gemeente Schagen vroegen wij aandacht voor een aan de rand van de kern gelegen stolphoeve, waarvan de verdwijning erg zou zijn te betreuren. De gemeente Abcoude wezen wij er op, dat voor de boerderij Albers zeker een passende bestemming zou kunnen worden gevonden en restauratie derhalve alleszins de kosten waard zou zijn. Met de gemeenten 's-Gravenhage en Wassenaar werd kontakt opgenomen over de bouwplannen voor Meyendel. B W van 's-Gravenhage deelden mede, dat de boer derij Meer en Bos in de oorspronkelijke vorm hersteld zal worden. De stadhuisplannen van Zwolle waren naar de mening van ons bestuur niet voldoende in de openbaarheid gebracht en hierover werd met de gemeente nader overleg gepleegd. De Commissie Oversticht, die tevens als onze commissie Stad en Dorp optreedt, heeft ter zake niet dat contact met het dagelijks bestuur onder houden, dat in een zo belangrijke zaak als deze wen selijk werd geacht. Dit doet de vraag rijzen of deze organisatievorm wel bevredigend werkt. Het oudste huis van Groningen, een Gotisch huis in de Brugstraat, met het lot waarvan Heemschut zich herhaaldelijk heeft beziggehouden zal thans in handen van de gemeente overgaan. B W van Warmenhuizen vroegen wij aandacht voor restauratie van het fraaie Baanhuis, de voormalige lijnbaan. Oude Stadhuis, Vlissingen Nogmaals werd door ons een poging gedaan om tot behoud van dit uiterst waardevolle pand te komen. Wij hebben ons niet aan de indruk kunnen onttrekken, dat Vlissingen en geheel Zeeland zich niet zoveel in spanning hebben getroost om dit monument te be houden, als dit van historisch en esthetisch standpunt gezien waard is. De Minister van C.R.M. verzochten wij geen sloop vergunning te verlenen tenzij herbouw elders verze kerd is. (Zie Heemschut 1963, no. 6). Volgens de laatste berichten is hier een wending ten goede: de mogelijkheden tot verplaatsing worden thans serieus in overweging genomen. Houten huis en kerk te Westzaan De noodzakelijke sloping van een deel van het dorp Westzaan brengt amovering van enkele monumentale panden en een kerk mede. Wij vroegen de Directeur van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg herbouw elders te willen bevorderen. De gemeenteraad van Koog aan de Zaan vroegen wij aandacht voor de molen „Het Pink" die door ruimte gebrek op de huidige plaats niet houdbaar is. Een overplaatsing naar de Zaanse Schans ware thans te realiseren. Uit de reeks van diverse gevallen waarmede ons be stuur zich bezighield, kunnen wij de volgende noe men. De gemeente 's-Gravenhage werd benaderd inzake het profiel Lange Vijverberg en de plannen inzake de Nieuwe Scheveningse Bosjes. Provinciale Staten van Friesland, verzochten wij niet over te gaan tot de aanleg van een parkeerterrein in de oudste kern van Leeuwarden. B W van Son en Breugel deelden ons mede de mo gelijkheid van een restauratie van de oude toren te Son te onderzoeken. De gemeente Doorn werd aandacht gevraagd voor het behoud van de ijkkelder ter plaatse. Behoud van Marken als eiland Het voorstel van de Contact Commissie van Natuur- en Landschapsbescherming de inpolderingsplannen voor de Markerwaard zodanig te wijzigen, dat Marken zoals nu (behoudens de dam) een eiland blijft, werd door Heemschut onderschreven, en in een brief aan de Minister van C.R.M. werd waardering uitgespro ken voor de maatregelen die zijn genomen om het dorpskarakter te beschermen. Culemborg Het prachtige Gelderse monumentencomplex, bekend als Jan van Riebeeckhuis, in welke stichting onderge tekende de Bond Heemschut vertegenwoordigt, wordt gerestaureerd door architect C. Royaards. De restau ratie vordert gestaag, reeds zijn de fraaie topgevels der beide historische panden uit de steigers. Doorbraak Bakkersstraat Met de opvattingen van B W, dat deze doorbraak aan het besloten karakter van het stadsbeeld geen ge weld doet, kan ons bestuur zich niet verenigen, het tegendeel lijkt meer waarschijnlijk. Plan Nieuwmarkt Hoewel de opvatting van onze Bond, gesteund door zeer velen in Amsterdam, sedert 1954 bij het gemeente bestuur bekend is, drongen wij er bij B W opnieuw op aan het tracé van de doorbraak voorzichtiger te ontwerpen, waardoor oorspronkelijke waardevolle be bouwing en structuur gespaard kan worden. De tot moedeloosheid stemmende ontwikkeling (lees afbraak) van dit stadsdeel is een weinig bemoedigende bijdrage tot goede verhoudingen tussen stadsbestuur en burgerij.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1969 | | pagina 15