HEEMSCHUT 1968-1969 58ste jaarverslag van de secretaris 83 De werkzaamheden van de Bond Heemschut zijn in het verslagjaar gekenmerkt door een internationaal karakter. De vraagstukken van city-vorming, verbetering van openbaar vervoer, die van verkeer en parkeren, nieuw bouw in de stads- en dorpskernen, maar niet minder die van de hoogbouw en schaalvergroting hebben een internationaal karakter in de oude wereld. Juist in de oude wereld, omdat daar de kwetsbaarheid der historische stads- en dorpskernen zo groot is. Het vijfde Europa Nostra Congres in juni 1968 in Bamberg behandelde de restauratie en het behoud van de historische stadskernen. De heren J. A. de Zwaan en G. Brinkgreve vertegen woordigden daar onze Bond. Aan de vergadering van bevordering van de woningbouw, die, hoe nuttig ook opzichzelf, het herstel van oude bebouwing in een nadelige positie brengen en daardoor nodeloze afbraak bevorderen. Een andere resolutie vroeg meer aandacht in het onderwijs en bij de grote communicatiemedia voor de waarde van het erfdeel aan natuurschoon en oude bouwkunst. Bijzondere waardering werd uitge sproken voor de resultaten van de Scottish National Trust, de Mij. tot Stadsherstel te Amsterdam en de Society for the Protection of Ancient Buildings in Engeland. Over het algemeen blijkt de situatie in ons land on danks de duidelijke tekorten die ons maar al te goed bekend zijn, de vergelijking met de meeste landen in Europa goed te kunnen doorstaan. De veelzijdigheid van het Nederlandse organisatieleven die het mogelijk maakt voor nieuwe opgaven telkens een gespecialiseerd orgaan in het leven te roepen, werd de congresgangers gedemonstreerd door een fototentoonstelling in het Trippenhuis, waar de twaalf instellingen die ook in ons vorige nummer besproken zijn, elk een schot met foto's over hun werk toonden. Dat deze verscheidenheid die altijd het gevaar inhoudt van versnippering van krachten en van te ver door gedreven particularisme der afzonderlijke verenigingen e.d., zijn tegenhanger moet vinden in nieuwe vormen van samenwerking en bundeling, een standpunt dat voor Heemschut niet nieuw is werd onder woorden gebracht door de heer Yperlaan tijdens de ontvangst op het Muiderslot. Bij alle woorden van vriendschap en waardering waar mee onze gasten tenslotte afscheid namen overwoog één ervaring: bewondering voor onze prachtige stad Amsterdam. Voor allen die medewerkten om dit con gres te doen slagen een aansporing om vol te houden bij de strijd voor dit grote Europese cultuurbezit. het Comité Directeur in mei 1968 werd door de heren De Zwaan en Koot deelgenomen, aan die van maart 1969 te Parijs door de heren De Zwaan en Brinkgreve. Op 19 en 20 oktober organiseerde onze Belgische zustervereniging, de Koninklijke Vereniging voor Na tuur- en Stedenschoon een congres te Antwerpen, waar Z.K.H. Prins Albert en tal van Heemschutleden aan deelnamen, waar mej. ir. J. H. Mulder sprak over de bescherming van de historische kernen en ondergetekende over de integratie van het monument. Van 15 tot 17 februari kwam een aantal leden van de Belgische Koninklijke Vereniging voor Natuur- en Stedenschoon op excursie naar Amsterdam. Op 11 april was ondergetekende aanwezig bij het 10-jarig bestaan van onze zustervereniging de Stich ting Simon van der Stel in Kaapstad, waarna teza men met de directeur van deze stichting, dr. W. Punt, verschillende gemeentebesturen aan de Kaap werden bezocht om deze te stimuleren tot het behoud van de Kaaps-Hollandse huizen aldaar en tot het introduceren van het begrip beschermd dorpsgezicht, tevens werden verschillende voordrachten gehouden, o.a. over de van de monumentenzorg in Nederland. Tenslotte werd van 12 tot en met 15 juni jl. te Am sterdam het zesde internationale congres van Europa Nostra gehouden, met de Bond Heemschut als gast heer. Het thema was de financiering bij de restaura ties. Z.K.H. Prins Claus, de Minister voor Volkshuis vesting en Ruimtelijke Ordening en de Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland woon den de opening bij. De Burgemeester, Dr. I. Samkalden, hield een wel komsrede, de Minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk werk, zowel als het gemeentebestuur van Amsterdam, de directie van Heineken's Bierbrou werij-maatschappij N.V. en het gemeentebestuur van Edam bereidden het congres ontvangsten. Er waren 60 gedelegeerden van 26 verenigingen uit 14 landen en 10 vertegenwoordigers van de Raad van Europa, die grote belangstelling voor Europa Nostra heeft, omdat dit de enige particuliere West-Europese organisatie is, die de Raad van Europa adviseert bin nen zijn werkschema. De resoluties van het congres zullen op de in novem ber te Brussel te houden vergadering van Europese Ministers onder wie de Monumentenzorg ressorteert, worden voorgelegd en ondersteund door de Raad van Europa. Europa Nostra zal in deze bijeenkomst een waarnemer hebben. In het Comité Directeur van Europa Nostra werd ons bestuurslid, de heer J. A. de Zwaan als vertegenwoor diger van Heemschut benoemd. Hem zijn wij veel dank verschuldigd voor de grote inspanning, welke hij zich getroost heeft bij de voor-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1969 | | pagina 11