Europa Nostra TON KOOT Voor de zesde keer in het 6-jarige bestaan van Europa Nostra zal een „Assemblée Générale" worden gehou den. Ditmaal zal Nederland het land van samenkomst zijn. In Amsterdamde stad met 7000 monumenten, zal dit congres worden gehouden en de Bond Heemschut die hier zijn zetel heeft en vanaf de oprichting lid is van Europa Nostra, zal als gastheer optreden. Wat is Europa'Nostra? Het is een federatie van parti culiere verenigingen, die zich inzetten voor de be scherming van historische bebouwing en natuurmonu menten in Europa. Reeds 14 landen met 37 verenigingen sloten zich aan een, dit aantal is nog steeds groeiende. Onder de leden worden o.a. geteld: Deutsche Burgen- vereinigung (Duitsland)Association Royale des Dc- meures historiques de Belgique (België), Associacion de Amigos de los Castillos (Spanje), Rakennustaiieen Seura (Finland), Ligue Urbaine et Rurale (Frankrijk) Société Nationale de Protection de la Nature (Frank rijk), Irish Georgian Society (Ierland)Italia Nostra (Italië), Civic Trust (Gr. Brittannië), The National Trust (Gr. Brittannië), Society for the Protection of Ancient Buildings (Gr. Brittannië), Association pour la Protection des Sites et Demeures (Libanon)Din l'Art Helwa National Association for the Safegarding of historie artistic and natural Heritage of Malta (Malta), Schweizer Heimatschutz (Zwitserland)Ver- ein zur Foerderung der Erneurung (Oostenrijk)Co mité de sauvegarde des Monuments et Demeures an ciennes de Marseille et Provence (Frankrijk)Auto mobile et Touring Club de Grèce (Griekenland). Behalve de Bond. Heemschut (Nederland), die mede oprichter is, zijn enige vooraanstaande Nederlandse verenigingen, op dit gebied werkzaam, aangezocht zich aan te sluiten. Europa Nostra werkt onder auspiciën van de Raad van Europa en heeft als doelstelling: een band te leg gen en samen te werken met de verschillende nationale particuliere organisaties om de bescherming te bevor deren van historische bebouwing en natuurmonumen ten en dit door Wettelijke voorschriften te doen rege len. De zetel is gevestigd te Rome. De zesde Assemblée Générale zal van 12 t/m T5 juni te Amsterdam worden gehouden in het gebouw van de Koninklijke Nederlandse Akademie van Weten schappen, „Trippenhuis", Kloveniersburgwal 29. Z.K.H. Prins Claus heeft te kennen gegeven een deel van het congres te zullen bijwonen. De Minister van Cultuur, Recreatie en Maatschap pelijk Werk zal een officiële ontvangst aanbieden evenals het Gemeentebestuur van Amsterdam. Ook vanuit het zakenleven wordt het belang van dit congres ingezien en zo zal bijvoorbeeld Heinekens Bier brouwerij N.V. de gedelegeerden een ontvangst aan bieden. Het thema van het congres is: „The rehabilitation of old. houses in urban and rural areas", waarbij bij zondere aandacht zal worden besteed aan de finan ciering. Uiteraard zal de binnenstad van Amsterdam, de daar op betrekking hebbende verkeersproblemen, de sane ring en de gevolgen, die deze zal hebben voor het historische gezicht van Amsterdam, zoals dit door het monumentenbestand wordt uitgemaakt, ook aan de orde worden gesteld. Tijdens dit congres zullen „papers" worden uitgebracht door Duitsland, Engeland, Frankrijk, Italië, Neder land en Schotland. De resoluties van het congres, die worden voorgelegd aan de Raad van Europa en door middel van deze Organisatie aan de verschillende re geringen, worden op een persconferentie, te houden in de namiddag van 13 juni, bekend gemaakt. Deelneming aan deze Assemblée is beperkt tot gede legeerden. Het Bestuur van de Bond Heemschut roept alle ge delegeerden een hartelijk welkom toe in Amsterdam'. Het weel hoe tal van problemen, zoals verkrotting, stadsvernieuwing, city-vorming, verkeersverstikking, en parkeermisère en het bewoond, bewoonbaar en leef baar houden van de binnenstad problemen zijn, die ver uitgaan boven het plaatselijke belang. Het beseftin hoge mate de betekenis van de histo rische monumenten en nog beter de samenhang van die hoogtepunten.in de stedelijke architectuur en de ontwikkelingsgeschiedenis van stad en dorp in de ge daante van stad- en dorpsgezichten, dus van gehele straten, grachten, pleinen, markten, ja, van de gehele stads- en dorpskern. Deze problemen zijn voor de Europese oude dorpen en steden gelijk, vandaar internationaal contact, nauwe inter-landelijke samenwerking en bereidheid om zo via de openbare meningen de regeringen waar dering en respect te vragen voor de monumenten, maar ookom deze niet als museale objecten te zien, maar als waardevolle delen van de culturele ontwikkelingsgang van beschaafde volken, die waard zijn. behouden en beschermd te worden en die des te waardevoller, wor den, als zij opgenomen, worden en deel uitmaken van het hedendaagse leven.. Medestrijders voor dit hoge, tevens uiterst zinvolle doel: Hartelijk welkom in Amsterdam, dat in dit op zicht alle aantasting ten spijt'nog altijd één van de mooiste steden ter wereld is en dat niet ten onrechte tot de 4 meest bezochte toeristensteden van Europa behoort. 49

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1969 | | pagina 7