Adviezen inzake de kwaliteit van gebouwen uit de 19de of 20ste eeuw 74 architect S. Aardewerk uit Den Haag, die erin slaagde, in dat oude gebouw de sfeer van een modern bedrijf te brengen, zonder daarmede het eigen karakter en de specifieke schoonheid van dat bouwwerk uit vroeger tijd aan te tasten. De burgemeester van Heemstede heeft op 28 maart j.1. de nieuwe toonruimte van De Ploeg officieel ge opend. Het is uiteraard zeer verheugend, dat de restauratie van de nög overgebleven bouwwerken van het eertijds zo bekende slot gereed is gekomen. Het is alleszins de moeite van het bezichtigen waard. Wel treft het daarbij, dat de weinig fraaie na-oorlogse woningbouw het slotcomplex te dicht benadert. Had men hier een grotere afstand in acht genomen, dan was de restau ratie veel beter tot haar recht gekomen. Evenmin is te bewonderen de wijze, waarop de ge meente een kinderspeelplaats met klimrekken enz. onmiddellijk naast het slotterrein heeft aangelegd, slechts door een hekwerk daarvan gescheiden. Maar deze fout is nog te herstellen als te zijner tijd de res tauratiewerken voltooid worden door het opruimen van de puinheuvel, waartoe thans de monumentale slotbrug leidt en het ophalen van de slotfundering tot even boven het terrein, zoals destijds geschied is bij het slot te Egmond aan de Hoef. Bij een passende plant- soenaanleg rondom de slotgracht is dan allicht een betere plaats voor de kinderspeeltuin te verkrijgen. De architectuur uit de laatste anderhalve eeuw vormt een nog betrekkelijk onbekend gebied. Er is de laatste tijd wel wat meer belangstelling voor gekomen, maar er bestaat nog weinig voor ieder direct toegankelijke documentatie. Het is dan ook niet ondenkbaar dat, wanneer er een beslissing moet worden genomen over het lot van een bepaald gebouw of stedebouwkundige eenheid, de gene die hierover moeten oordelen zich afvragen wat nu eigenlijk precies de bouwkundige waarde is van het pand of de wijk in kwestie, gezien in het: grote kader van de bouwkunst van de 19de- of de 20ste De Bond Heemschut heeft een Commissie in het leven geroepen die zich bezighoudt met de periode 1815 1940. Een onderafdeling hiervan is een Subcommissie voor de Bouwkunst na 1800. Hierin hebben verschei den architecten en bouwkunsthistorici zitting. Deze „Subcommissie Architectuur" is bezig systematisch ge gevens te verzamelen die als documentatie kunnen dienen. Zij is gaarne bereid aan belanghebbenden adviezen te verstrekken en haar oordeel kenbaar te maken over de betekenis die een bepaald 19de- of 20ste eeuwse bouwwerk heeft, gezien in het raam van wat er in die periode tot stand is gekomen. Onder belanghebbenden valt in dit verband ook te verstaan gemeentebesturen. Deze kunnen immers voor de vraag gesteld worden of een gebouw belangrijk genoeg is om te worden beschermd als monument, dan wel, of zonder bezwaar wijzingen kunnen worden aangebracht of zelfs tot sloping kan worden over gegaan.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1969 | | pagina 32