HET OUDE SLOT TE HEEMSTEDE Tussen het Spaarne en het dorp Heemstede stond van oudsher een kasteel, waar van omstreeks 1300 tot het jaar 1552 de Heren van Heemstede hebben gewoond en rechtgesproken. Aanvankelijk was het meer een weerbaar huis, dat in de loop der tijden enkele malen werd "verwoest en weer opgebouwd. In 1620 werd het slct aangekocht door een van de eerste mannen van de Republiek der Verenigde Nederlanden, Adriaan Pauw, die het restaureerde, moderniseerde en belang rijk uitbreidde. Deze Adriaan Pauw, geboren in 1585, was van 1631 tot 1635 en van 1651 tot aan zijn dood in 1652 Raads pensionaris en Grootzegelbewaarder van Holland en West-Friesland. De meeste bekendheid verwierf hij evenwel als Plenipotentiaris ofwel Gedeputeerde ter Vergadering, m.a.w. een met volle bevoegdheid toe geruste gezant, bij de onderhandelingen te Munster, die geleid hebben tot de „vrede van Munster" in 1648. Zoals bekend, werden daar onze vrijheid en zelfstandigheid als natie verkregen. Ter herinnering aan dit zeer belangrijke feit liet Pauw de monumen tale slotbrug van zijn Heemsteeds kasteel door een architect uit de school van Lieven de Key bouwen en noemde ze Pons Pacis, Brug van de Vrede. In later tijd is het slot van de familie Pauw in andere handen overgegaan en in 1810 werd het Huis voor de sloop verkocht. Alleen de bijgebouwen bleven ge spaard. In 1948 kwam wat er nog over was in handen der gemeente Heemstede, bij wie de Bond Heemschut met kracht aandrong op restauratie. Het laat zich verstaan, dat zo kort na de oorlog er nog geen geld was om tot restauratie over te gaan. Het verval van de overgebleven bouwwerken ging dan ook verder. In 1959 stortte het linkerbouwhuis in en werd gesloopt. Ook de beroemde slotbrug was er heel slecht aan toe. Om erger te voorkomen liet de gemeente deze brug slopen en sloeg de afkomende materialen op voor een latere restauratie. Na grondige voorbereiding nam de gemeenteraad in 1964 het besluit, het rechterbouwhuis, de ingangs poort, de walmuur, de z.g. duivenpoort en de slotbrug te doen restaureren. Daarmee was het behoud van deze uit cultureel oogpunt en om hun historische her inneringen zo waardevolle objecten verzekerd. Onder leiding van architect Ysbrand Kok uit Amsterdam en in overleg met de Rijksdienst voor de Monumenten zorg kon de restauratie een aanvang nemen. Ze is nu voltooid; de foto's laten het resultaat zien. Inmiddels zocht het gemeentebestuur naar een goede bestemming voor het bouwhuis. Dat is nu eenmaal noodzakelijk bij gerestaureerde gebouwen. Gelukkig werd een huurder gevonden: de Weverij De Ploeg te Bergeyk. Deze firma richtte het gebouw in tot toon zaal, documentatie- en servicecentrum voor haar be drijf. Ze liet zich daarbij adviseren door de interieur- 73

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1969 | | pagina 31