Heemschutberichten INGEZONDEN De Amsterdamse binnenstad Het kerkmeubilair ut de 17de eeuw vult op waardige wijze de indruk wekkende ruimt, (foto's bij dit ar tikel: Maarten Brinkgreve) Het is dan een puur feest in de Grote Kerk rond te wandelen, over de hardstenen zerken en vloertegels, waaronder in de loop der eeuwen ongeveer 55.000 mensen zijn begraven. Al die opeenvolgende genera ties hebben een band met deze weidse kerk gehad, zij zijn er gedoopt en getrouwd, zij zijn er komen bidden, zingen en luisteren. En zij hebben er rondgekeken zoals wij nu, opgenomen in de harmonie van die brede, oer-Hollandse ruimte. De zo gelukkig voltooide restauratie van de Grote of St. Nicolaaskerk heeft voor wijdere kringen waarde dan alleen voor de hervormde gemeente van Monnic- kendam. Het vorige jaar al, nog vóór de voltooiing, gaf de Bach-vereniging er twee uitvoeringen van de Hohe Messe. Het gemeentebestuur rekent op geregeld ge bruik voor concerten, wellicht ook voor tentoonstel lingen in de zijbeuken. Dit betekent dat de kerk van Monnickendam, evenals die van Naarden, een plaats kan vervullen in de cul turele voorzieningen in en om het Amsterdamse stads gewest, zonder dat de eigen kerkelijke bestemming daardoor belemmerd zou worden. In zekere zin geldt hetzelfde voor de broze schoonheid van de kleine stad. Die schoonheid is er nog, maar op vele punten onder storende aanbouwsels of sporen van verval verborgen. Zij zou in het opnieuw groeiende en tot bloei komende Monnickendam met architectonisch en stedebouw kundig vakmanschap, met zorg en toewijding weer tot leven gebracht kunnen worden, niet alleen terwille van de haastige toeristen al blijft hun bezoek wel kom maar terwille van de oude en de nieuwe be woners die deze kostbare erfenis uit het verleden naar waarde schatten als een verkwikkende oase aan de rand van het enerverende grote stadsleven. G.B. Bunschoten, gedeeltelijke demping Spakenburgervaart In antwoord op een desbetreffende brief van B. en W. heeft Heemschut geadviseerd om niet over te gaan tot demping van de Spakenburgervaart vanaf de Juliana- straat noordwaarts. Het dorpsbeeld zou hierdoor ge schaad worden en voor de ter plaatse op markttijden optredende verkeersmoeilijkheden zijn betere moge lijkheden te vinden. Haarlem, „Schoter Rechthuis" In 1966 stond het gemeentebestuur van Haarlem voor de keus of het oude Rechthuis van de v.m. gemeente Sloten gesloopt of gerestaureerd zou worden. Tezamen met de vereniging Haerlem heeft Heemschut er toen voor gepleit om het Rechthuis te herstellen en op te nemen in het plan daar een jeugdhuis met bibliotheek tot stand te brengen. Onlangs meldde een persbericht dat B. en W. aan de Raad zullen voorstellen in deze geest te besluiten. Geachte Redactie, Verschillende malen hebt U terecht aandacht besteed aan het unieke monument dat de Amsterdamse oude stad vormt en aan de noodzaak om spoedig tot in grijpende maatregelen te komen tot behoud en reha bilitatie van dit gebied. In Uw laatste nummer nog 71

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1969 | | pagina 29