Heemsehutberichten 1.500.000,ter beschikking te stellen als werk gelegenheidssubsidie voor projecten in het Bergkwar- tier. Aangezien de gemeente reeds veei panden in eigendom had, kon daarmee een krachtige begin wor den gemaakt. Straks zullen de gerestaureerde panden tegen een lage prijs aan de N.V. worden overge dragen, zodat deze spoedig een rendabel bezit krijgt als basis voor verdere activiteiten. Deventer heeft door dit knap uitgewerkte samenspel tussen stichting, gemeentebestuur en N.V. een nieuw element toegevoegd aan de organisatie van het ste delijke herstel. Verheugend is ook dat er terstond een grote belang stelling bleek om in het herlevende Bergkwartier te gaan wonen. Er waren zelfs liefhebbers die zich bereid verklaarden tot 500,huur per maand te betalen. In Deventer rekent men 15 jaar en bijna 11 miljoen nodig te hebben voor het gehele project. Een belangrijke factor zal daarbij zijn in hoeverre de eigenaren zelf gaan meedoen en in welke mate men storende gebouwen kan slopen of verbeteren. In ieder geval is nu reeds bereikt dat het Bergkwartier zichtbaar herleeft. Verschillende architecten zijn er bezig, sommige gaan wat de interieurs betreft meer restaurerend andere meer moderniserend te werk. Verstopte binnenterrei nen worden weer opengemaakt, er komen kleine be sloten binnenplaatsen en tuintjes. Onder de pleister lagen komen de oude muren tevoorschijn, de zware balkenzolderingen worden in het zicht gebracht en hersteld. Het Bergkwartier belooft een voorbeeld van stads- regeneratie te worden. De eerste huizen die volgens het. herstelplan voltooid werden. Marken, behoud als eiland In een brief aan de Minister van C.R.M. heeft Heem schut waardering uitgesproken voor de maatregelen die zijn genomen dan wel voorbereid om het dorps karakter van Marken te beschermen. De Contact- Commissie voor Natuur- en Landschapsbescherming heeft daarenboven gepleit de inpolderingsplannen voor de Markerwaard zodanig te wijzigen dat Marken, hoewel door een dam met de wal verbonden, verder een eiland blijft. Heemschut onderschrijft dit voorstel gaarne. Abcoude, boerderij Albers Aan de gemeenteraad van Abcoude heeft Heemschut gevraagd om de z.g. boerderij Albers, een 18de eeuwse witte hofstede met geschoren linden in het Centrum van het nog zo fraaie dorp, niet af te breken maar na restauratie een bestemming te geven als dorpshuis of jeugdcentrum. Naarden, bestemmingsplan Vesting 1968" Dat bezwaren tegen een stedebouwkundig plan een constructieve medewerking kunnen betekenen die tot een beter resultaat voert, werd in Naarden aangetoond bij de behandeling van het plan „Vesting 1968". In onze vorige jaargang bl. 147 werd mededeling gedaan van de bedenkingen die van Heemschutzijde naar voren waren gebracht. In de vesting zelf was het de architect Scheltema die als woordvoerder optrad, en vóór de bewuste raadzitting een fototentoonstelling- had ingericht om aandacht te vragen voor de schaal, de intimiteit en de architectonische waarden binnen de vesting die door de beoogde doorbraken verloren zouden gaan. In het plan werden een paar belangrijke wijzigingen aangebracht geen verbreding van de Peperstraat en bescheidener afmetingen van het plein bij de Grote Kerk voorts zullen twee niet-raads- leden in de saneringscommissie worden opgenomen en zal er nadere studie worden gemaakt van de aansluiting van dit plein aan de Pastoorstraat. Het gemeentebe stuur van Naarden heeft de gedachte van meer open heid en inspraak in stedebouwkundige zaken op lof waardige wijze in praktijk gebracht. 67

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1969 | | pagina 25