Stichting Werkgroep Bergkwartier Deventer Op de plattegrond van het moderne Deventer is het Bergkwartier een onopvallende uithoek van de binnen stad: vijf bochtige straatjes van de Brink naar de Bergkerk, aan de landzijde van de op de rivier ge richte stad. Wie er echter rondwandelt, beleeft een stuk middel eeuwse stadsaanleg, zoals er nog maar weinig in ons land over zijn. Van het wijde, grillig gevormde marktplein met het pittoreske Waaggebouw in de. lengte-as gaat men de smalle, hellende straten op, langs eigengereid ver springende huizen, naar de twee dominerende toren- spitsen van de romaans-gotische kerk. De Bergkerk werd in 1206 gewijd, als een romaanse basiliek in tufsteen, in de vijftiende eeuw werd de kerk vergroot en verhoogd en toen kregen ook de torens hun slanke bovenbouw. De stadsmuur liep vlak achter het rivier duin om waarop het grote gebouw is opgericht, zodat men eertijds achter de kerk staande ver over de muren en het vlakke land kon uitkijken. Zoals het met veel oude stadswijken is gegaan die wat terzijde liggen, is het Bergkwartier afgezakt en ver vallen. Geen cityvorming en dus weinig ingrepen in de aanleg en bebouwing, maar ook geen nieuwe wel vaart of nieuwe bewoners, terwijl de oude bevolking en de oude ambachten allengs verdwenen. Van de 475 huizen staan er 175 op de monumentenlijst, maar dat helpt weinig tegen voortwoekerend verval, wan neer de eigenaren er niets meer in zien. Er zou een krachtige impuls nodig zijn om in het Bergkwartier de onafwendbaar lijkende neergang te doen omslaan in een proces van herstel. Die impuls is gekomen op een manier die andere steden tot voorbeeld kan strekken. In 1966 kwam in samenwerking tussen het gemeente bestuur, verenigingsbestuurders en particulieren de Stichting Werkgroep Bergkwartier tot stand. De Stichting verzamelde gegevens, o.a. over de werk wijze van de monumenten-restaurerende instellingen in Amsterdam, en publiceerde in december 1967 een fraai boekje „Herstelplan Bergkwartier", waarin zo wel de stedebouwkundige als de financiële mogelijk heden van een algemeen regeneratieprogramma wer den uiteengezet. Daarop volgt de oprichting van de N.V. Bergkwartier, Mij tot Stadsherstel, met een maatschappelijk kapi taal van 3 miljoen. Een groep verzekeringsmaat schappijen nam voor 800.000,aandelen en zegde 3,7 miljoen aan hypotheken toe, een vrije emissie moet thans nog 300.000,aandelenkapitaal op leveren, waarvan de helft reeds werd toegezegd door de gezamenlijke gestichten van weldadigheid. 1 De mogelijkheid om actief aan de gang te gaan ver schafte het Ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk door naast de normale restaura tiesubsidies aan de gemeente een bedrag van Boven: Zó kende Dex/enter jarenlang het Bergkxuartier, een trieste krotbuurt aan de xtoet x/an de Bergkerk. Onder: Zo zuordl. er nu gebouwd en gerestaureerd. 66

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1969 | | pagina 24