het een aaneengesloten blok van 22 perceeltjes beslaat, waarvan J4 onbebouwd en de rest bouwvallig. Voor dit complex is nu een restauratieplan in uit voering dat de 17de en 18de eeuwse bebouwing her stelt en het ontbrekende op een in het stadsbeeld passende wijze zal aanvullen. Inplaats van de oude vrouwen die vroeger het hofje bewoonden, zullen er straks jonge meisjes komen die studeren aan de in stellingen voor kunstonderwijs. In het geheel zal het Claes Claesz Hofje 100 personen onderdak kunnen verschaffen. De kamers worden gegroepeerd om 3 kleine binnen plaatsen, die elk een eigen toegang van uit de straat krijgen. Er zullen geluiddichte muziekcellen komen, en een mensa. De kosten van het gehele project, dat in 1973 gereed moet zijn, worden geraamd op 1.800.000, waarin naast de restauratiesubsidies, o.a. wordt bij gedragen door de stichting Miniatuurstad Maduro- dam. Dergelijke ondernemingen heeft de Jordaan er méér nodig, niet alleen voor studenten en kunstenaars, maar ook voor de eigen bevolking die de sfeer van de wijk bepaalt. Dan komt de sanering automatisch op gang, krotten verdwijnen, lege plekken worden weer be bouwd, hinderlijke bedrijven (in dit geval voddenop- slag) moeten verhuizen. Het Claes Claesz Hofje reali seert een stuk monumentenzorg, het zal in een sociaal- culturele behoefte voorzien door huisvesting te bieden aan een groep studenten waarvoor geen eigen woon voorziening bestaat, maar het is vooral het eerste grote herstelplan in de gehavende, maar nog zo karakter volle Jordaan. Hierboven: de gevelsteen van het nu gesloopte poortgebouw zal opnieuw worden geplaatst; hieronder: restauratieplan xian de getfel van Egelantiersstraat; rechts hoxien: binnenplaats xmn het hofje voordat de restauratie begonhiernaast gex/elxuand Egelantiersstraat in de huidige toestand.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1969 | | pagina 23