De Stichting Diogenes Boven: de rijk een huis van Stadsherstel. gesneden kroonlijst van Prinsengracht 126 siert Diogenes; onder: Geldersekade 3, een huis van Naast de vereniging „Hendrick de Keyser" en de Maatschappij tot Stadsherstel N.V. werkt sinds 1960 in Amsterdam ook de Stichting Diogenes aan het her stel van de historische bebouwing. Deze stichting heeft echter een bijzonder doel, namelijk het tot stand bren gen van woningen en werkruimten voor kunstenaars, die graag in de binnenstad willen wonen, liefst in een oud huis met een individueel karakter. De stichting begon met de aankoop van een klein huis in de Eerste Tuindwarsstraat 19 dat wegens bouwvalligheid ge sloopt dreigde te worden. De koopsom van 4.000, werd door giften bijeengebracht. Kort daarop schonk een warenhuis een tweede pand, ter waarde van 3.500,Nieuwe Leliestraat 98, nog kleiner en nog bouwvalliger. Met subsidie van de gemeente, het rijk en de provin cie, aangevuld door hypothecaire leningen voor de rest van de restauratiekosten werden deze beginne lingen weer in bruikbare staat gebracht. Daarmee was het systeem gevonden van deze zonder kapitaal be gonnen stichting. Door schenkingen van bedrijven, particulieren, aspirant-bewoners en fondsen groeide het bezit aan. Om hiervoor een vaste vorm te vinden werd in 1962 de vereniging „Vrienden van Diogenes" opgericht, die nu 1000 leden heeft en vier keer per jaar door het bulletin „De Lamp van Diogenes" op de hoogte gehouden wordt. Na eerst in het gebouw van de kunstenaarsvereniging Arti et Amicitiae onderdak te hebben gevonden het hele plan voor Diogenes was in de bestuurskamer van Arti geboren kreeg Diogenes voor zijn bureau in 1965 van de Vereniging „Hendrick de Keyser" het uit 1634 daterende Aals meerder Veerhuis in huur, een voormalige herberg, eertijds beginpunt van de trekschuit naar Aalsmeer. Het Aalsmeerder Veerhuis is sindsdien een actiecen trum geworden in de strijd voor het behoud van de Amsterdamse binnenstad. Behalve de twee Jakken van Diogenes, de stichting en de vereniging, is daar het secretariaat van het Claes Claesz Hofje en de Stich ting Stadskern. De oprichting van de vereniging „Levend Monument" die eigenaars en aspirant-eigenaars van als monument geregistreerde huizen bijeenbrengt en de voorbereiding van de handtekeningenactie „Amsterdaad 75" die in 1967 in één week ruim 110.000 adhesiebetuigingen ontving van mensen die óók vonden dat „de binnen stad niet naar de bliksem mocht gaan", vonden in het Aalsmeerder Veerhuis plaats. Sinds de oprichting heeft de stichting Diogenes 60 percelen verworven. Enkele daarvan zijn weer over gedragen aan verwante instellingen toen bleek dat daardoor de restauratie of herbouw zou worden be vorderd. Inmiddels heeft Diogenes 21 panden gerestaureerd, viariërend van kleine Jordaanhuisjes tot monumentale grachtenhuizen zoals Prinsengracht 124-126. Het 63

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1969 | | pagina 21