Heemschutdag 1969 Het eerste grote succes was de aankoop en restauratie in 19391940 van een omvangrijk 16de eeuws huis „het Bolwerck" aan de Zaadmarkt, waarvan de tuin door de middeleeuwse stadsmuur met de Drogenaps- toren wordt begrensd. Hiervoor werd door enkele burgers een energieke inzamelingsactie gevoerd, en was het bestaansrecht van een monumenten-restaure rende instelling bewezen, vooral omdat „het Bolwerck" een openbare bestemming als bibliotheek kréég. Het Wijnhuisfonds heeft een merkwaardig veelzijdige functie. Als vereniging heeft het een kring van ca. 900 begunstigers en donateurs verzameld die daad werkelijk belangstellen in de historie en de gebouwen van de stad. Voor het gemeentebestuur treedt het op als deskundig adviesorgaan, bijna als een gemeentelijke instelling die o.a. leiding geeft aan het herstel van de middel eeuwse verdedigingswerken waarvan de stad nog aan zienlijke resten heeft bewaard, die bemiddelt bij sub sidieaanvragen van particulieren bij Rijk, gemeente en provincie, en dergelijke aanvragen helpt voorbe reiden. Als autonome instelling geeft het Wijnhuisfonds soms zelfs subsidies aan andere eigenaren, maar heeft het fonds vooral zijn betekenis voor Zutphen als eigenaar van een aantal belangrijke en kostbare gebouwen zoals het Bolwerck, de Munt en het hotel 's Gravenhof. Het Wijnhuisfonds heeft niet de opzet om een eigen bezit aan onroerende goederen te vormen, maar om in de wijdste zin het monumentenbehoud te bevorde ren. De eigen aankopen worden alleen gedaan om dreigen de afbraak te voorkomen, en het fonds kan de panden dan ook weer doorverkopen wanneer zodoende het herstel bevorderd wordt. In al deze richtingen heeft het Wijnhuisfonds in de 42 jaar van zijn bestaan het mogelijke gedaan om in Zutphen de belangstelling voor de oude bouwkunst te verbreiden en in daden om te zetten. Het bestaan van een dergelijk centrum van actie, in formatie en deskundig beheer heeft een merkbaar gunstige invloed op het stadsbeeld. Wie over de boeiende pleinen-reeks Groenmarkt-Houtmarkt-Zaad- markt loopt, ziet als afsluiting de gevelwand van „het Bolwerck" en de „Ruyter Kortegaerd", verbonden door een poortje, twee bijzonder fraaie huizen die met een tussenpoos van 15 jaar door het Wijnhuisfonds werden hersteld. De reputatie die deze plaatselijke organisatie zich heeft verworven maakt ook vormen van ondersteu ning mogelijk die anders ondenkbaar zouden zijn. Zo heeft de stichting Werkgeverscontact voor het hotel 's Gravenhof een tienjarige renteloze lening van 90.000,verstrekt, die door het merendeel der bijdragende werkgevers later werd kwijtgescholden. Zutphen is in de oorlogsjaren zwaar beschadigd. Dat de wederopbouw hier niet geleid heeft tot een klimaat van onverschilligheid jegens het monumentenbezit is zeker mede te danken aan de positie die bet Wijn huisfonds in de stedelijke gemeenschap reeds had ver worven. Die positie is sindsdien verder uitgebouwd. Behalve in het ledental komt deze tot uitdrukking in de balans die voor 1967 een bezit van 17 panden, met een waarde van ruim 400.000,aangeeft. Dat is aan zienlijk voor een betrekkelijk kleine stad als Zutphen. De tuin van het Bolwerck" worcll begrensd door de oude. vestingmuur en de Drogena.pst.oren. De Heemschutdag 1969 zal gehouden worden in 's-Hertogenbosch op zaterdag, 6 september. Een gezamenlijke bijeenkomst om circa 10 uur zal worden gevolgd door een ontvangst in het stadhuis. Na de koffietafel zal er een keuze zijn uit verschillende excursies. In het volgende nummer van Heemschut zullen de kosten en het volledige programma worden vermeld. Convocaties zullen niet worden toegezonden. 61

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1969 | | pagina 19