Het Wijnhuisfonds te Zutphen 60 sidies van gemeente, Rijk en provincie kan worden gedekt. In verhouding tot de omvang die het fonds thans heeft, is dit een geweldige onderneming, waarvoor nog aan zienlijke bedragen ingezameld moeten worden. Ook het Utrechts Monumentenfonds heeft na een moeizame aanloop een solide basis gevormd, niet alleen aan eigen bezit, maar vooral aan kennis van zaken, aan ervaring om de regeneratie van oude woonhuizen aan te pakken. Dat is in een stad als Utrecht, die in een kleine, van aanleg middeleeuwse kern 900 monumenten bezit, een element in de stedelijke samenleving waarvan de waarde niet te schatten is. Utrecht heeft door zijn rol als kerkelijk en cultureel centrum vóór de reformatie een geheel eigen karakter onder de Nederlandse steden, maar hiervan is in onze eeuw veel verloren gegaan. Grote uitbreidings- en vernieuwingsplannen rondom de binnenstad zijn thans in uitvoering. Wil men bereiken dat de oude kern die de onmisbare entourage vormt van de kostbare romaanse en go- thische kerken, op peil blijft, dan is een krachtige restauratiecreativiteit ten aanzien van de nog aan wezige historische woonhuizen nodig. Het Monumen tenfonds heeft bewezen dit te kunnen maar zal, even als de andere instellingen, veel meer geld nodig heb ben om te redden wat er nu nog te redden valt. Heeft Deventer in haar werkgroep Bergkwartier de nieuwste organisatorische aanpak voor het herstel van oude stedelijke bebouwing, dan kan de kleinere zuster stad aan de IJssel, Zutphen, met trots wijzen op één der oudste instellingen op lokaal niveau die nog steeds met succes werkzaam is. Vermeldenswaardig is ook dat het in Zutphen niet een actiegroep uit de burgerij was die van het ge meentebestuur aandacht voor de oude bouwkunst eiste, maar een initiatief van het gemeentebestuur dat hiermee vele andere steden vóór was. In 1926 besloot de Raad tot een monumentenveror dening, die o.m. inhield, dat de gemeente onderhoud en herstel zou bevorderen door een aparte gesubsi dieerde organisatie. Dat werd het een jaar later op gerichte Wijnhuisfonds, genoemd naar de bekende vroeg 17de eeuwse Wijnhuistoren. In het begin kon het fonds weinig tot stand brengen, de eigenaren van oude huizen voelden niets voor restauratie, zelfs niet als het Wijnhuisfonds herstel van hun bezit wilde bekostigen of subsidiëren. Nieuwegracht 37, in 1966 door het fonds verworven en in 1967 gerestaureerd.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1969 | | pagina 18