De Vereniging tot behoud van Natuurmonumenten Het voormalige raadhuisje van Schoortuit; 1601. Bestemd voor afbraakgeschonken aan „Hendrick de Keyser", en gered door verplaatsing. Hoe waardevol de aldus door de vereniging gevormde keurcollectie oude huizen is, blijkt uit de omstandig heid dat de directeur van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg Ir. R. Meischke, een standaardwerk heeft kunnen schrijven „Het Nederlandse woonhuis van 13001800", geheel aan de hand van de be zittingen van „Hendrick de Keyser". Dit als jubileum-uitgave opgezette boek zal binnen kort verschijnen. Tussen de verschillende organisaties op dit gebied neemt de vereniging, die thans 2000 leden telt, een bijzondere plaats in. Het gaat haar niet om de hoeveelheid huizen, maar om de kwaliteit, niet om de bestemming, maar om de bijzondere vorm. In dit opzicht staat „Hendrick de Keyser", overeen komstig de bedoelingen die in 1918 voor de oprichters golden, nog het dichtst bij de denk- en werkwijze van de museumwereld in het streven naar zorgvulige kunsthistorische behandeling. Ook de financiering geschiedt voorzichtig, er rusten geen hypotheken op het bezit, van de obligaties die een bescheiden rente opleveren, wordt jaarlijks een deel uitgeloot. Hier staat tegenover aar onder het bezit van de vereni ging veel panden voorkomen die door hun indeling en inhoud weinig opleveren. De vereniging „Hendrick de Keyser" is dus geen exploitatie-maatschappij maar de meest gekwalifi ceerde behoeder van zeer waardevolle gebouwen. In tegenstelling tot verschillende andere landen in Europa waar de bescherming van natuur- en van stadsschoon door één organisatie wordt nagestreefd, zijn in Nederland beide activiteiten al vroeg hun eigen weg gegaan. Aan een goede samenwerking, met name tussen Heemschut en de Contact-Commissie voor- Na tuur- en Landschapsbescherming, heeft het overigens nooit ontbroken. In ons land is „Natuurmonumenten" een begrip geworden, evenals „Hendrick de Keyser". Beide verenigingen zijn ontstaan uit de praktische overweging dat een bedreigd gebied of gebouw alleen afdoende beschermd kan worden indien de eigendom berust bij een instelling die direct gericht is op de beoogde bescherming. De Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten werd opgericht in 1906, met het directe doel om het Naardermeer te redden. Er bestond namelijk een Amsterdams plan om dit unieke vogelgebied te be stemmen voor stortplaats van vuil en afval. „Een waardeloze plas", zo werd het Naardermeer in de gemeentelijke voordracht genoemd. De koopsom be droeg 150.000, die door de jonge vereniging werd bijeengebracht door een obligatielening waarvan de rente uit de opbrengst van het land kon worden be taald. Het is een merkwaardige prestatie geweest in korte tijd dit grote bedrag te verzamelen en het be wijst dat de natuurbeschermingsgedachte toen al wijd 53

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1969 | | pagina 11