De Vereniging „Hendrick de Keyser" iüSJ :Sl Toen in 1918 de Vereniging „Hendrick de Keyser" werd opgericht, waren musea en monumentenzorg nog nauw verwante zaken. Het ging om het bewaren van oude en zeldzame stijlvoorbeelden. Op de eerste generatie monumentenzorgers die vooral oog had voor de middeleeuwse bouwkunst, was een al bredere kring gevolgd, met een uitgesproken voorliefde voor de levendige, rijk versierde architectuur van kort vóór en na 1600, een stijl die ook veel werd geïmiteerd en in het historisch bewustzijn samenhangt met het ontstaan van de Nederlandse staat. Het was de recente afbraak van een viertal belang rijke panden van dit type, aan de Nieuwmarkt en op hoek Keizersgracht-Westermarkt te Amsterdam, die in 1918 zeven vooraanstaande Amsterdammers bijeen bracht om een organisatie in het leven te roepen die zou kunnen optreden tegen dergelijke verliezen. De oprichters zagen in dat de enige effectieve manier om bepaalde panden te behouden zeker toen er nog geen wettelijke bescherming bestond zou be staan in het zelf eigenaar worden, stijlzuiver restaure ren en het onderhoud verzekeren door een passende bestemming. Herengracht 476 te Amsterdam, geschonken aan de Vereniging „Hendrick de Keyser". Nederland heeft een onwaarschijnlijke hoeveel heid verenigingen, genootschappen, stichtingen en in de laatste tijd ook naamloze vennootschap pen die zich bezig houden met ons natuur-, stads- en dorpsschoon. Om onze buitenlandse gasten op het congres van Europa Nostra een indruk te geven van het ogenschijnlijk zo inge wikkelde systeem van organisaties in ons land heeft Heemschut aan een twaalftal van deze organisaties in dit nummer een beknopt artikel gewijd. Wij hebben de keuze beperkt tot instel lingen die zelf grond of huizen in bezit hebben of beheren, en daarbij zoveel mogelijk op ver scheidenheid in opzet en doel gelet. Hoe onvol ledig de lijst daardoor ook zijn moge, een beeld van veelzijdige activiteit voor de bescherming van oude bouwkunst en natuurmonumenten geeft zij wel. Op voorstel van de portretschilder-auteur Jan Veth, één der aanvoerders in de succesvolle strijd tegen het plan de Reguliersgracht te dempen, werd de nieuwe vereniging genoemd naar de architect-beeldhouwer Hendrick de Keyser die omstreeks 1600 in Amsterdam tal van huizen en torens had gebouwd. Aanvankelijk alleen in Amsterdam, maar weldra in het gehele land heeft de vereniging haar werkzaam heden ontplooid volgens de oorspronkelijke doelstel ling: „het behoud van architectonisch- of historisch belangrijke oude gebouwen". De geldmiddelen om tot aankoop en restauratie te kunnen overgaan werden bijeengebracht door het uitgeven van obligaties. Reeds in het begin werd voor 500.000,geplaatst. Na aftrek van alle subsidies mogen de eigen kosten per pand niet hoger zijn dan bij een normale exploi tatie door de huren kan worden gedragen. De vereniging kon met het aldus bijeengebrachte kapitaal krachtig aan de gang gaan. Na 10 jaar waren al ruim 60 panden verworven. Bij het 50-jarig jubi leum in 1968 was dit bezit aangegroeid tot 169, waar van 65 in Amsterdam, 10 in Blokzijl, verder verdeeld over 45 steden en dorpen, waar grotendeels slechts een of twee „Hendrick de Keyser"-huizen staan. Hiervan werden 47 panden door schenking verkre gen, o.a. de zetel van de vereniging, Herengracht 284, en het prachtige pand Herengracht 476. Eigenaars die zeker willen zijn dat een dierbaar huis na hun overlijden in ere zal worden gehouden, weten dat het bij „Hendrick de Keyser" in veilige handen zal zijn. Omdat voor deze oudste en belangrijkste monumenten- bezittende instelling de historische waarde, ook van het interieur, voorop staat, en de restauratieplannen daarop zijn gericht, krijgt de vereniging een hoger subsidiepercentage dan de andere, nl. 40 van het Rijk, 40 van de gemeente en 10 van de pro vincie. 52

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1969 | | pagina 10