Excursie Commissie Cultuurleven 1815-1940 In de „Lettergieterij Amsterdam" is op het ogen blik een expositie van de 18de, 19de en 20e-eeuwse sits- en marmerpapieren ingericht. Deze papier soorten zijn tentoongesteld in een zaal, ontworpen door K. P. C. de Bazel, die haar in 1913 bouwde voor de Typografische bibliotheek van de Letter gieterij. Op zaterdag 22 februari 1969 organiseert de Commissie Cultuurleven een excursie naar deze expositie. In zijn hoedanigheid van aesthetisch adviseur voor deze lettergieterij en conservator van de biblio theek zal Prof. Dr. G. W. Ovink voor deze gele genheid nog enkele voorbeelden van 19de en 20e eeuwse boekkunst en gelegenheidsdrukwerk ter bezichtiging uitstallen. Professor Ovink is bijzon der hoogleraar aan de Stedelijke Universiteit van Amsterdam in de geschiedenis van aesthetiek van de drukkunst. Hij heeft zich bereid verklaard een mondelinge toelichting op de getoonde boeken en fantasiepapieren te verschaffen. De Lettergieterij Amsterdam stelt het op prijs de deelnemers dan een versnapering aan te bieden. Daarna kan men rondlopen langs het geëxposeerde en zal Prof. Ovink graag nog eventuele vragen beantwoorden of aanvullende toelichting geven. Gezien de grootte van de zaal, ziet de Commissie zich genoodzaakt het deelnemersaantal te beper ken tot veertig. Daar deze expositie en lezing wel erg gericht zijn op een zeer gespecialiseerd onderwerp stelt de Commissie het op prijs wanneer de belangstellen den een zekere „zelfselectie" zouden willen toe passen. Prof. Ovink zal om twee uur zijn inleiding begin nen, zodat de deelnemers worden geacht vóór die tijd aanwezig te zijn. (Ingang Bilderdijkstraat 163, Amsterdam Oud-West). Trams: lijn 3 vanaf het Muiderpoortstation, vanaf het C.S. de lijnen 17 en eventueel 13, voorts lijn 7 alles halte Bilderdijkstraat-Kinkerstraat. De prijs der excursie bedraagt 3,50 per persoon. Men kan zich opgeven door dit bedrag te gireren aan mevrouw A. A. Oosterbaan-Vissink, West plantsoen 98, Delft. Gironr. 367139. Graag ver melden: excursie Amsterdam. Zij die zich na de 40ste melden krijgen het gestorte bedrag teruggegireerd, hetgeen wil zeggen dat zij helaas dit keer niet aan de excursie kunnen deel nemen. De Commissie hoopt dat deze excursie, evenals het bezoek aan het museum Bisdom van Vliet, een groot succes wordt. A. A. O.-V. VILLA JOHANNA (KABOUTERHUIS) AMSTERDAM Zoals bekend, is binnen en buiten de Bond Heem schut de belangstelling groeiende voor de monu menten van de negentiende en van de twintigste eeuw. Dat is gelukkig, want het wordt zaak om te zorgen dat in de naaste of verdere toekomst niet alle monumenten uit deze periode zullen verdwij nen. In het bijzonder geldt dit bij voorbeeld voor de schaarse gebouwen uit de Jugendstil (rondom 1900) die er nog in Amsterdam zijn. Deze zomer heeft in verband hiermee de afbraak van een in teressant huis in deze gemeente de aandacht ge trokken. Het gaat om „Villa Johanna", Amsteldijk 196, die sinds de laatste wereldoorlog meer bekend stond onder de naam „Het Kabouterhuis" (van de Stich ting Dagverpleging voor Kleuters) en die plaats heeft moeten maken voor een nieuw gebouw voor hetzelfde doel. Het gebouw dateerde uit 1904 en vertoonde typische kenmerken van de late Neder landse Art Nouveau (of Jugendstil), blijkend uit het gebruik van lichte geglazuurde baksteen en het fraaie smeedijzerwerk van het exterieur voorts uit het houtsnijwerk en de verdere versiering van het interieur. De vormen vertoonden in de versie ring een verstrakking van de vroegere meer dy namische en asymmetrische Art Nouveau. Parallel met deze verstrakking bleek uit het zeer verzorgde interieur de neiging tot een nieuw eclecticisme: men kon er een nieuwe neo-renaissance en zelfs ook een neo-neo Louis XVI-kamer aantreffen. Enkele onderdelen zijn bewaard gebleven, zoals een plafondversiering van Huib Luns en een schouw, die verkocht is naar Amerika. De bouw tekeningen uit 1904 (in de dépendance van het archief Publieke Werken aan de Heerenmarkt) zijn ondertekend door „W. Schimmel, bouwkun dige" (vriendelijke mededeling Topografische Dienst der Gemeente). Het is niet geheel duidelijk of deze onbekend geworden naam ook die van de ontwerper is. A. M. R. 18

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1969 | | pagina 22