Dordrecht Het restauratieplan van het architectenbureau ir. J. Kruger te Voorburg betreffende de Statenzaal en om geving heeft van alle betrokken instanties de goed keuring verkregen. Als nu de financiën geregeld zijn, zal met de restauratie begonnen kunnen worden van de Statenzaal, waar de eerste vrije Statenvergadering kon worden gehouden. De Dienst Openbare Werken in Dordrecht heeft gedetailleerde plannen gemaakt voor de rehabilitatie van de omgeving van de Staten zaal, nl. üe Hofstraat, Nieuwstraat, Steegoversloot en het binnenterrein tussen de beide laatstgenoemde straten. Zal het herdenkingsjaar 1972 een voltooiing van deze plannen laten zien? Een historisch monu ment van waarlijk nationale betekenis zal dan herre zen kunnen zijn. Heemstede Het zal gelukken nog in 1968 met de restauratie van het „Oude Slot" te Heemstede gereed te komen. Dat betreft niet het oude slot zelf, maar die gedeelten, die nog overeind stonden, zoals de Duivenpoort, de Vre- desbrug en het Rechterbouwhuis. In het laatste zal de weverij De Ploeg worden ondergebracht, alsmede woonruimte. Mogelijk wordt de Duivenpoort be schikbaar gesteld voor wisselende exposities voor plaatselijke kunstenaars. De werkzaamheden aan de brug, die door Lieven de Key naar aanleiding van de vrede van Munster werd gebouwd, vorderen langzaam. De Amsterdamse steenhouwer Arie Kil is doende het stenen materiaal te verstellen en bewerken. Arch. Y. Kok, die met de restauratie belast is, heeft gesuggereerd een bloemen hof in te richten. Het hoofd van de afdeling Bos en Plantsoenen, de heer Walet, wil hier iets moois van maken. Immers in de tijd van Raadspensionaris Adriaan Paauw had de tuin ook al een roep van bij zonderheid, vanwege de zeldzame tulpen, welke hier tot bloei werden gebracht. Haarlem In de Frankestraat 37 te Haarlem staat het pand, dat in het Verpondingsregister van 1628 al genoemd wordt „groot huys". Het behoorde aan Gerrit An- thonisz. die uit Kleef kwam, zodat de naam 't Huys ter Kleeff hiermee wel verklaard wordt. Het is patriciërshuis geweest, weeshuis van de Doops gezinde gemeente, pakkerij van damast en lijnwaad, pakhuis, en fietsenstalling. De nieuwe bestemming is restaurant. Het wordt namelijk naar het ontwerp van arch. H. W. van Kempen gerestaureerd. Het zal een restaurant worden voor fijnproevers, een wijnproef lokaal in de oude kelder krijgen, een zaaltje voor re cepties en exposities en een verbinding krijgen met het ernaast gelegen eethuisje De Lantaarn. Een stijlvolle aanwinst voor de Frankestraat in Haarlem staat te voorzien. Middelburg Burgemeester Drijber deelde in zijn Nieuwjaarsrede mee, dat het Gemeentebestuur in 1968 verwacht, in samenwerking met de Rijksdienst voor de monumen tenzorg te kunnen overgaan tot een z.g. skeletrestau ratie, waardoor een aantal vervallen en tot onder gang neigende panden kunnen worden gered. Op de urgentielij st van te restaureren panden staat de Kuiperspoort, de molen aan de oude Vlissingse weg en panden aan de Vlissingse straat. De voltooiing van de Kloveniersdoelen lijkt nu verzekerd. Het jaar lijks gevoteerde bedrag van 130.000 zal worden op gevoerd. Middelburg heeft 1100 monumenten. Zwolle Herhaaldelijk is ook in Heemschut gewezen op de be tekenis van Zwolle's binnenstad. Uit de mond van Wethouder Witvliet werd gehoord, dat daar „met mate en verstand" moet worden gerestaureerd en dat men „niet moet overdrijven". De secretaris van de Vereniging van Vrienden van de Stichting Stadskern Zwolle, heeft zich terecht deze opmerkingen aange trokken en publiceert enige cijfers van recente restau raties in met Zwolle vergelijkbare steden. Deventer 34, Dordrecht 53, Amersfoort 96, Middelburg 73 en Zwolle 61 Er is dus wel met mate gerestaureerd in Zwolle en „overdreven" heeft men echt niet. Door Zwolle ruist een toverwoord, misschien, dat een enkele waakzame Heemschutter dit al eens eer der gehoord heeft, maar het is het herhalen dik waard: „Wij moeten oppassen, dat de binnenstad geen museum wordt!" Wie zou toch die man zijn, die dit ooit gezegd heeft? Wij hebben zelfs nooit iemand ontmoet, die bereid was achter deze waarschuwing te gaan staan. Dat nu uitgerekend Zwolle, dat onder aan de lijst staat van gemeenten, die zorg dragen voor hun karaktervolle binnenstad, benauwd staat op te passen dat het geen museum wordt is toch werkelijk niet van deze tijd. Of is Zwolle zo dicht geplakt met kranten, als zijn poortje van het Cele-complex is dichtgespijkerd? Dat zou niet mooi zijn, want wie achter dat poortje weet te komen en daar een blik rond werpt, ziet op deze eens zo historisch en sociaal belangrijke plek een puinhoop! Zouden wij in het waardevolle historische hart van Zwolle niet eerder ernstig moeten oppassen, dat het geen puinhoop wordt! Een beetje vooruitstrevend denken in Zwolle, ja vooruitstrevend, met een tikkeltje cultuurbesef, zou er toe kunnen leiden, dat men ook eens oog krijgt voor gezond maken van de binnenstad met behoud van haar sterke eigen karakter. Dat kan, Wethouder Witvliet, door restauratie, dan behoudt men het ka rakter en krijgt men een nieuw gezond gebruik. U heeft eens gezegd, akkoord te gaan met restauratie van die gebouwen, die waard zijn opgeknapt te wor den. Dat is fijn. Als u dan maar het oordeel over de gebouwen die daarvoor in aanmerking komen over laat aan de deskundigen, want wij hebben de in druk dat wij hier moeten oppassen. TON KOOT 24

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1968 | | pagina 8