Weliswaar verwaarloost men de cultuur er niet ge heel en vindt 14 van de fondsen zijn weg naar de Stichting Centraal Overleg Fondsenwervingsacties, waarvan het Prins Bernhardfoncls zijn deel krijgt. Maar dit betekent tenslotte, dat het P.B.F. zeer selec tief te werk moet gaan en zo nu en dan de monumen tenrestauratie kan steunen met cijfers van 3 of hoog stens 4 nullen, terwijl om cijfers met 5 en 6 nullen geschreeuwd wordt. Het is lovenswaard dat het ge beurt, maar laat ons goed begrijpen, dat dit een druppel op een gloeiende plaat is. Weliswaar wil de Regering de hoofdprijzen van maximaal één ton naar vijf ton verhogen, maar nog altijd vloeien de tientallen miljoenen guldens van de Nederlanders die niet in Staatsloterij of in Toto spe len, hun weg naar de kansspelen in Duitsland en el ders. Als men weet, dat de Duitse Lotto voornemens is haar hoofdprijs te verhogen tot DM. 1.000.000 (de Nordwestcleutsclre Klassenlotterie, en mogelijk ande re, deden dit al) behoeft men op dit punt onder de huidige omstandigheden niet zo gerust te zijn over die wegvloeiende Nederlandse miljoenen. Een aftasting van veler gevoelens gedurende de laatste maanden heeft mij de indruk gegeven, dat er naast de Toto goede kans bestaat voor een Neder lands kansspel met als doelbesteding der fondsen voor onze Nederlandse historische- en natuurmonu menten. Het miljoen gulden, dat de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumen ten in Nederland nu nog uit particuliere bronnen bijeen moet zien te krijgen, voor het Deler Woud zou er geruisloos komen. Het miljoen gulden, dat de Bond Heemschut jaarlijks voor zijn restauratiefonds behoeft, om hulp bij lenin gen aan de eigenaren van te restaureren kleine mo numenten te kunnen bieden, zou er zo zijn. En hoe efficiënt zouden particuliere Verenigingen zoals: Hendrick de Keyser, de Hollandsche Molen, de Am sterdamse Maatschappij voor Stadsherstel, de Stich ting Diogenes, de Amsterdamse Stichting Stadskern, de Stichting Werkgroep Bergkwartier in Deventer, het Wijnhuisfonds in Zutphen, e.d. niet geholpen kunnen worden, waardoor de restauratie van hon derden panden ter hand genomen kon worden. Naast gaver stads- en dorpsschoon zou dit ook kunnen be tekenen, dat er in het bouwvlak meer mogelijkheden zouden worden geboden en de huisvesting in de stads- en dorpskernen verbeterd zou worden. Wat een kans voor onze regering! De vrees die zou kunnen ontstaan, dat een kansspel waarvan de baten ten goede komen aan de histori sche- en natuurmonumenten ten koste zou gaan van de sporttoto, kunnen wij niet delen, blijkens de be staande behoefte en het wegvloeien van de vele mil joenen over onze grenzen. Wie de sport sympathiek is en wie in de sport mee leeft, zal de toto niet ontrouw worden, maar de an deren, die niet zo met de sport verbonden zijn en evenmin bereid zijn zich in de rij te wagen voor een lot in de staatsloterij, die zouden hun gelegenheid kunnen krijgen in een kansspel ten bate van onze cul tuurmonumenten. Dat van de resultaten hiervan landgenoot en buitenlander kan genieten, biedt dub bel voordeel, want de buitenlander, aangetrokken door het Nederlandse stads- en dorpsschoon keert te rug of stuurt anderen, die deviezen op zak hebben. Wat een miljoenenkans om in zijn overwegingen te betrekken! Mededelingen Sedert 1 december 1967 is het Korenmetershuis, Nieuwezijdskolk 28 te Amsterdam-C betrokken als secretariaat van de Bond Heemschut. De toestand waarin het huis werd aangetroffen, maakte zoveel voorzieningen noclig, dat vooralsnog van een officiële ingebruikneming geen sprake kon zijn. Gehoopt wordt, dat de gemeente Amsterdam, als eigenares, nog enige tot haar taak behorende voorzieningen zal willen treffen. Het monument, dat uit 1620 dateert, is zeker een verzorgd uiterlijk waard. De bewoning in overeenstemming daarmee zal de Bond Heemschut graag voor zijn verantwoording nemen. Intussen doet het bestuur graag een beroep op de le den van de Bond om te helpen enige antieke meube len en passende wandversiering te verwerven. Met het bestuur van de Stigting Simon van der Stel is overeengekomen het aprilnummer van haar half jaarlijks Bulletin te ruilen met het juninummer van Heemschut. Dat betekent, dat alle leden van onze Bond een exemplaar van dat Bulletin zullen ontvan gen. De Stigting is in Zuid-Afrika equivalent aan de Bond Heemschut in Nederland, zij werd in 1959 op gericht en stelt met oog op de in Nederland opgeda ne ervaring hoge prijs op dit contact. Bij het secretariaat zijn verkrijgbaar boekbanden voor 3 jaargangen Heemschut. Prijs 2,60 inclusief ver zendkosten. Bestellingen gaarne per postgiro 124326. De Algemene Ledenvergadering van de Bond Heemschut zal gehouden worden donderdag avond 18 april te Amsterdam. Plaats en nader uur, almede de agenda zullen de leden afzon derlijk worden toegezonden. Belangrijk punt van de agenda is het kiezen van een nieuwe voorzitter. Het Algemeen Bestuur stelt voor te benoemen drs. R. Hoegen te Amsterdam. 22

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1968 | | pagina 6