vormt de gevelwand van de Amstel ter plaatse door zijn oude bebouwing en perceelsindeling nog een ka rakteristiek Amsterdams stadsbeeld. Hierin een gat te breken van onbekende breedte zonder' dwingende noodzaak is volgens onze overtuiging een onverant woorde verminking van het unieke cultuurbezit dat de Amsterdamse binnenstad nu nog is. Uit de brief van de Vereniging „Hendrick de Keyser" citeren wij: De bebouwing langs de Amstel (evenzijde) moet in het licht van de ontwikkeling van Amsterdam van groot belang geacht worden. Immers, deze bebou- b wing vindt in de 17de eeuw zijn oorsprong en volgt voor een deel het min of meer grillige verloop van de rivier de Amsteldie in het stadsbeeld van Amster dam door de hele geschiedenis heen een belangrijke L. en dominerende rol heeft gespeeld. Bij bestudering van de plattegrond van de stad is het duidelijk, dat bedoelde gevelwand langs de rivier, in zijn totaliteit gezien, een fraaie gesloten bebouwing vormt met panden die op vrij regelmatig ingedeelde verkavelin gen zijn ontstaan. De gevelwand is slechts hier en daar doorbroken door smalle zijstraten van onderge schikte betekenis. De thans voorgenomen verbreding van de Bakkers straat brengt naar onze mening een ernstige versto ring teweeg in het hierboven beschreven unieke en uit historisch ^oogpunt belangrijke stadsbeeld. Niet alleen het feit dat hier een gevelwand van een gesloten karakter op rigoureuze wijze wordt doorbro ken, moet als een ernstige zaak worden gezien, maar ook het feit dat in het kader van het plan de loop van de Amstel in noordiuaartse richting wordt ver legd. Dit houdt in dat de rooilijn waarin de gevels zijn geplaatst niet meer het verloop van de Amstel- oever volgt. De overzijde van de Amstel is helaas in de loop der tijden ontdaan van zijn oude bebouwing, zodat handhaving van de oude situatie en het oude silhouet aan de evenzijde van de Amstel ook voor de toekomst van grote betekenis moet worden geacht. Dat ter plaatse van de verbreding van de Bakkers straat nieuwe kopbebouwingen wellicht met een hoogte van 16 meter in de gevelwand van de Am stel dienen te worden aangebracht is een niet te on derschatten feit en zal naar onze mening, hoe deskun dig en bekwaam aangepakt, ernstig afbreuk doen aan een fraai stuk oud Amsterdam. Ook de nieuw geprojecteerde brug over de Amstel ter hoogte van de Paardenstraat zal een niet meer te herstellen doorbraak vormen van het kenmerkende en dominerende aspect van de rivier, terwijl tevens het aanleggen van de brug het noodlottige gevolg zal hebben dat de Ziuanenburgwal gedeeltelijk in oost- waartse richting dient te worden verlegd, iets, wat afgezien van de technische problemen voor de te handhaven oude bebouwing, een inbreuk betekent op de structuur van de oude ons zo aangename stads plattegrond. De kunstschilder-graficus Teun Nijkamp gaf zijn gevoelens over het doorbraak-plan Bakkerstraat gestalte in de hierboven afgebeelde affiche die in de omgeving op verschillende plaatsen werd opgehangen. Voorzover wij ons een juist oordeel kunnen vormen over de verkeerstechnische kant van het voorgeno men plan menen wij, dat een verbreding en een wijzi ging als hier bedoeld, mede gelet op de betrekkelijk nauwe toevoer- en afvoerwegen, geen wezenlijke en afdoende oplossing voor het steeds toenemende ver keer kan vormen. Uit het bovenstaande blijkt duidelijk genoeg wat de bezwaren tegen het plan zijn. Niet duidelijk is wat B. en W. bewogen heeft om de onteigeningsprocedu re aan te spannen via het achterdeurtje van de we- genwetonteigening. De schoonklinkende vertogen over „inspraak van de burgerij" en „openheid van het bestuur" winnen zodoende niet aan overtuigings kracht. G.B. 39

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1968 | | pagina 23