Kostbaar materiaal Zolang zij nog en zodra zij weer op hun plaats in een oude gevel zitten, ziet de voorbijganger de gebeeld houwde onderdelen als de hoogtepunten. Dat was ook de bedoeling. Gevelstenen en vleugelstukken, jaartalstenen en festoenen waren geschilderd en prijk ten waar mogelijk met kleuren en goud. Maar wan neer de in hout of steen gebeeldhouwde brokstukken bewaard moeten worden, geven zij meer last dan vreugde. Het zijn onhandelbaar zware en kwetsbare stukken, van dichtbij meestal niet mooi, alleen weer te gebruiken na kostbaar herstel en in een over eenkomstige situatie. Er is dan ook heel wat puin opgeruimd dat eerst jaren als kostbaar fragment werd bewaard. Het best zijn de gevelstenen er af gekomen. Het Koninklijk Oudheidkundig Genootschap heeft er vele uit de sloop gered en op bepaalde plaatsen St. Luciënsteeg, Begijnhof, O.Z. Kolk in muren laten metselen. Thans worden zij herhaaldelijk bij restauraties opnieuw toegepast, voorzien van een metalen merkteken dat de herplaatsing aanduidt. Moeilijker gaat het met de decoratieve onderdelen, die alleen tot hun recht komen in hun architecto nisch verband. In de z.g. Drucker-uitbouw van het Rijksmuseum heeft men een wonderlijk samenspel van op zichzelf fraaie fragmenten opgenomen. Het is beter dan vernietiging natuurlijk, maar een geslaag de toepassing zal niemand cleze lappendeken noe- Sinds een jaar of tien worden van gemeentewege de van sloping afkomstige fragmenten opgeslagen in de 36 Boven: Een uit de brand van de St. Olofskapel geredde con sole, Onder: de fragmenten van de zestig jaar geleden gesloopte N.Z. Kapel, (foto's bureau Monumentenzorg Beneden in de v.m. synagoge Uilenburg liggen de houten on derdelen opgestapeld, (foto bureau Monumentenzorg)

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1968 | | pagina 20