HET PLAN BETHANIENBUURT De presentatie „De eerste stap tot reconstructie van cle Amsterdam se binnenstad", zo luidde het oordeel van de Provin ciale Commissie voor de gemeentelijke plannen over het bestemmingsplan-Bethaniënbuurt dat de 14de fe bruari op een persconferentie in de Amsterdamse raadzaal werd openbaar gemaakt. Inderdaad, de eerste stap, tenminste langs de weg der stedebouw- kundige maatregelen, want aan de reconstructie op kleine schaal, huis na huis, wordt al jaren gewerkt door de monumenten-restaurerende instellingen en particulieren met de steun van Monumentenzorg. Dat blijft echter detailwerk, her en der verspreid over de uitgestrekte Amsterdamse binnenstad, onmisbaar doch voortdurend bedreigd door ongewenste ontwik kelingen in de omgeving, en onvolledig zolang het niet wordt afgerond en samengevat door een stede bouwkundig plan. Het oordeel van de Provinciale Commissie trekt een duidelijke scheidslijn. Wat er vóór het plan-Bethaniënbuurt aan stedebouwkundi- ge maatregelen werd vastgesteld, was niet gericht op reconstructie maar op destructie van de karakteris tieke eigenschappen van de Amsterdamse binnen stad. Dat die destructie geen doel is maar een wel licht betreurd middel om iets anders tot stand te brengen dat in de ogen der ontwerpers nuttiger en zelfs mooier is dan het gesloopte, doet niet ter zake: de belegen plannen Weesperstraat, Jodenbreestraat, Nieuwmarkt, Kattenburg, Bakkerstraat, Stadhuis prijsvraag e.d., slaan telkens een stuk uit de binnen stad weg en vervangen het door een stuk stad dat evengoed in Eindhoven of Rotterdam kon zijn. Het plan-Bethaniënbuurt zet een stap in de tegenoverge stelde richting: het gaat uit van de bestaande struk- tuur en de architectonisch waardevolle bebouwing en heeft tot doel een wijk die verstikt en verkrot is weer tot leven te brengen. Het is jammer dat deze be langrijke stap enigszins struikelde over de gebrekkige voorlichting. Bewoners, gebruikers en eigenaars moesten in de krant lezen wat er stond te gebeuren, en die informatie was uiteraard onvolledig: details over termijnen, schadeloosstelling, wetsbepalingen en saneringsbijdrage bij herstel zijn geen „nieuws". Het gevolg was dat er binnen een week een actie comité in de weer was tégen het plan, onder aan voering van enkele eigenaars en gebruikers van be drijfspanden, die het oude vooroordeel tegen het restaureren van monumenten opnieuw aanwakker den. Een beknopte, zakelijke brochure die voortijdig aan de belanghebbenden de voor hen essentiële in lichtingen had verschaft, zou deze verontrusting voor komen hebben. Dit klemt te meer omdat, in tegen stelling tot de ouderwetse saneringsmethode van to tale onteigening en sloop, het plan-Bethaniënbuurt de medewerking van de eigenaars bij de uitvoering nodig heeft, en zelfs afkomstig van een groep eige naars, namelijk de monumenten-restaurerende instel lingen. 29

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1968 | | pagina 13