Dorpshuizen te Nederhorst den Berg De bijgaande foto's hebben tot doel, om in grotere kring be kendheid te geven aan de in de dorpskern van Nederhorst den Berg thans nog aanwezige karakteristieke voorbeelden van dorpsbebouwing. Gedeeltelijk ingegraven in de natuurlijke heuvel, waarop de kerk staatbevindt zich aan de Noordzijde van de Torenweg een rijtje voormalige diaconiehuisjes. Deze woningen, met hun dak van donkere Hollandse pannen, waaronder de luit gepleisterde gevels met zwart geteerd plint en de gedeeltelijk,.nog aanwezige groen geverfde raamluiken, vormen met de daarvoor geplaatste bomen een bijzonder aan trekkelijk geheel. Het blokje woningen wordt aan de Westzijde afgesloten door de speelse lijn van een trapgevel, terwijl de strakke lijn van de voorgevel wordt onderbroken door de hoger geplaatste vensters van de „opkamer"waaronder het met een ellipsboog overkraagde keldervenster. Ook aan de Kerkstraat bevinden zich nog enige huisjes, die voor dit dorpsbeeld mede van belang mogen worden geacht. Van de beide bakstenen geveltjes is het rechtse, met de vlech tingen en de complete topgevelbekroning, het gaafstedoch ook van de overige woninkjes, waarvan er tzvee luit gepleisterd zijn, gaat een grote bekoring uit. Overigens zijn bij deze huis jes opvallend de mooie verhoudingen van de kozijnen en ramen met roedeverdeling en luiken, alsmede de nog tiuee aanwezige gesmede nokankers. Deze roedeverdeling en luiken accentueren de destijds ge wenste intieme beslotenheid van de woonvertrekken, zulks in tegenstelling met de moderne woonvorm om het interieur naar buiten te etaleren. Hoewel deze eenvoudige dorpshuizen, uit een oogpunt van historische enjof architectonische waarde op zichzelf geen aan spraak kunnen maken om als „monument" te worden aan gemerkt, zijn zij in het totale dorpsbeeld toch van zoveel be lang, dat het behoud daarvan ware na te streven.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1968 | | pagina 8