hart van de stad bevinden. Het Bergkwartier telt 475 woningen, waarvan er 275 op de Monumenten lijst staan. Hiervan zijn er 25 in goede staat, 250 be hoeven restauratie. Men overweegt de uitgifte van aandelen, waaronder ook kleine stukken, zodat velen kunnen meedoen. Dit niet uitsluitend uit liefdadig heid, er zal wel degelijk mogelijkheid bestaan om ba ten te ontvangen. De werkgroep Bergkwartier alle succes toegewenst. Wij zullen hun akties graag volgen en in ons orgaan vermelden. Intussen heeft de minister van C. R. M. een extra subsidie van anderhalf miljoen gulden ter beschik king gesteld voor de restauratie van het Bergkwar tier. Het gironummer van de Stichting Werkgroep Bergkwartier is 1 36 55 28. In Appingedarn is om andere reden de bevolking in beroering gekomen. Deze heeft het waterschap Five- lingo het voornemen kenbaar gemaakt om het Dam- sterdiep in de binnenstad af te dammen. In het kader van een totaal-plan voor een betere waterbeheersing moet het waterpeil 18 cm. omlaag. Dat zou vele op palen gebouwde monumenten ten dode doemen. Vandaar het plan tot afdamming aan twee kanten. Dit heeft de Damsters op de been gebracht. Men ziet het gevaar van demping boven het hoofd hangen. Dat zou het karakteristieke element in Appingedarn op zijn gevoeligst treffen. Het heeft nog een middel eeuws stratenpatroon, de z.g. hangende keukens bo ven het water zijn vermaard. Het provinciaal bestuur had zelf voorgesteld om. de kom van de stad tot „be schermend stadsgezicht" in de zin van de Monumen tenwet te verklaren. De waterstaatsbelangen vallen onder Verkeer en Wa terstaat en dat ministerie staat niet bekend om zijn begrip voor zaken van monumentenzorg. Wie riep daar Wassenaar? In Wassenaar is beroering ontstaan, omdat gemeen tebestuur en ingezetenen zich bedreigd gevoelen door de ingrijpende wegenplannen van Rijkswaterstaat voor het zuidelijke grensgebied van de gemeente, die door grote verkeersstromen in stukken zou worden gereten en ernstig verlies aan natuurschoon zou lei den. Ook hier, zoals van Waterstaat niet onbekend is, eigendunkelijk handelen en hooghartig afwijzen dat er ook andere meningen kunnen bestaan. Vol doende overleg is dus niet gepleegd. Intussen zijn de plannen zo ver gevorderd, dat sinds eind september een onteigeningsprocedure gaande is. Wassenaar protesteert fel tegen de manier waarop deze aanleg werd voorbereid. Dit klemt temeer, omdat er voor Wassenaar geen instantie bestaat om in beroep te gaan. Gemeentebestuur tezamen met de Vereniging van Vrienden van Wassenaar heeft een brochure het licht doen zien, om op deze dreigende en verwer pelijke toestand de aandacht te vestigen. „Wassenaar protesteert tegen de aanslag op zijn leef baarheid en tegen de rampzalige verminking van zijn woongebied. Wassenaar vraagt een openhartig en democratisch overleg. Wassenaar vraagt werkelijke aandacht voor alternatieve mogelijkheden, die er voor zorgen, dat het doorgaand Noord-Zuid verkeer buiten de bebouwde kom van de gemeente wordt geleid!". Een aktie uit Delftdie wij bijzonder waarderen. Meer en meer constateert men, dat de jongeren in bewe ging komen voor restauratie en revalidatie van pan den, dorps- en stadskernen. In Heemschut beschouwen wij het als de kroon op ons werk, dat de jongeren dwars door het vooroordeel, dat onze tegenstanders in het leven houden tegen „de Heemschutters", heen kijken en zich opwerken als voorstanders van Heem schut. Zij interesseren zich meer voor onze doelein den, stellen zich op de hoogte en houden ons op de hoogte. In Amsterdam vindt u al een dergelijk samen gaan in de werkgroep Amsterdam 1975. Uit Delft komt het bericht, dat aldaar binnen de afdeling der Bouwkunde van de Technische Hogeschool zich een aantal jongeren hebben verenigd tot een werkgroep, om door gezamenlijke aktiviteiten een inzicht te krij gen in de problematiek van restauratie, vooral gezien in een groter geheel. Reeds 34 studenten sloten zich hierbij aan. Zij zullen door excursies, lezingen en ontwerpoefeningen hun plan verwezenlijken. Daar ligt dus veel terrein braak. Er is op dit gebied in Nederland thans veel te tonen en veel kennis op te steken. Wij juichen dit initiatief bijzonder toe. Het secretariaat is gevestigd Oud Delft 39a te Delft. In Ingen, zo schreven wij in Heemschut van oktober 1967, zijn de muren aangetast van de N.H. kerk en wel door muurkanker, die de wandschilderingen be dreigt, de balken worden aangetast door de boktor, er is lekkage, maar er is geen geld beschikbaar voor de noodzakelijke restauratie. Zo luidde onze berichtgeving. Gelukkig is de toe stand minder ongunstig dan wij signaleerden, zoals het College van Kerkvoogden van de Hervormde Gemeente aldaar ons laat weten. De boktor is al bestreden, de lekkage bedwongen, de muren zijn wel aan de onderkant aangetast. Reeds enkele jaren geleden is een rondgang gehouden om de restauratie te helpen bekostigen. Het resultaat was bevredigend, het geld is nu voor de aanstaande restauratie gereserveerd. Restauratie-subsidie is aan gevraagd. „Monumentenzorg is", schrijft het Colle ge, „evenals wij, van de noodzaak van het herstel over tuigd. Niet alleen het interieur moet in orde, ook aan de buitenkant van onze kerk moet het een en ander gebeuren aan het afdekken van de steunberen, waar van de bovenkant door het inwateren geheel dreigt te vergaan. Wij verwachten dan ook spoedig een gunstige beslis sing op onze subsidie-aanvrage". Het verheugt ons, het minder gunstige bericht in ons oktobernummer aldus te kunnen rectificeren. 3

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1968 | | pagina 7