In Schiedamzo berichtten wij reeds eerder, is een comité werkzaam om de Brandersbuurt te behouden en nieuw leven in te gieten. Er is medewerking no dig van particulieren en bedrijven, om panden te adopteren en te restaureren. De krachten van alle Schiedammers en oud-Schiedammers wie de herle ving van de Brandersbuurt ter harte gaat, moeten snel gebundeld worden om dit doel te bereiken. Cor- respondentie-aclres: Stichting ontwikkeling Bran dersbuurt, Tuinlaan 74, Schiedam. In Dokkum werd een huis-aan-huis-kollekte gehou den voor de restauratie van de H. Martinus kerk. In ruim twee uur tijds brachten tweehonderd vrijwilli gers, die op pad gingen, 16.846,25 bijeen, een be drag dat een dag later tot ruim 18.000 was geste gen. Er zal een halve ton bijeengebracht moeten worden om de monumentale kerk dienstbaar te ma ken als middelpunt van aktiviteiten voor de gehele gemeenschap. Goecle beurt voor Dokkum! In Errnelo is een aktiecomité aan het werk voor de restauratie van de Oude kerk. In samenwerking met militairen en melkhandelaren is een erwtensoep- aktie aangespannen. In één dag tijd werd 6000,— netto-opbrengst genoteerd, die in de restauratiekas kan worden gestort. In Ommeren heeft de hervormde kerkvoogdij een be roep gedaan op de inwoners van het dorp om eens diep in de zak te tasten voor de restauratie van de kerk. Een circulaire van kerkvoogdij en restauratie-com missie werd huis aan huis bezorgd in het Betuwse dorp, met de aankondiging, dat het antwoord drie dagen later zou worden gehaald. Men mikte op tien duizend gulden. De verbazing en blijdschap was algemeen, toen na de rondgang bleek, dat er ruim twintigduizend gulden bijeen was! Hoe een klein dorp groot kan zijn. Oucl-inwoners van Ommeren kunnen hun bijdrage nog leveren, men is er nog niet! Postrekening 882376 (Boerenleenbank te Ingen). In Bodegraven is geld nodig voor de restauratie van de Hervormde kerk. Ten behoeve van deze restau ratie is een grammofoonplaat uitgekomen. Voor 9,90 kan men in het bezit komen van een 30 cm. stereo-opname met 50 minuten muziek: Gemeente zang, koorzang, jeugdkoorzang en een drietal orgel- soli van de organist Herman van Vliet. In de liede- renreeks, gewijd aan het kerkelijk jaar, treft men o.a. aan het „In donkere nacht, in stille nacht" en 't Is middernacht" en „In de hof" uit de bundel van Van Woensel Kooy, Psalm 135 en Gezang 107, Psalm 24. De organist schiep een sfeervolle vertolking van „Spring songs" door Hollins een bewerking van Psalm 116 door de oud-Bodegraver Wim v. d. Panne en een eigen bewerking van „Voorwaarts Christenstrijders". Dat alles voor 9,90. Bestelt bij H. van Vliet, Prins Hendrikstraat 14, Bodegraven, telef. 0 1726-2232. In Noordwijk heeft de jeugd zich ingezet voor de restauratie van de kerk aan de Hoofdstraat. Er is in de speciaal versierde grote zaal van De Rank een disco-avond georganiseerd en een verloting gehou den. In Leiderdorp is een grandioze veiling georgani seerd ten behoeve van de restauratie van de histori sche hervormde dorpskerk. Notaris J. A. Dil uit Lei den geassisteerd door Mr. J. M. M. Koeken hadden de leiding, als veilingmeester trad op de heer H. Stikkelrum, beter bekend als Japie van de Leidse markt. De opbrengst was 8000,—. In Brielle ligt de zaak geheel anders. Den Briel heeft 1200 huizen, waarvan er 400 op de monumentenlijst staan en waarvan er 300 gerestau reerd moeten worden. Er is slechts subsidie voor 3 restauraties per jaar. In dat tempo zal het 100 jaar duren voor alles gerestaureerd zal zijn, maar dan is het voor vele panden al lang niet meer nodig Grote voorvechters zijn hier Burgemeester H. van Es en archivaris J. Klok. Er is méér geld nodig, er moet zekerheid komen voor de welwillende eigenaars dat er subsidie komt. In 1961 was er vrijwel geen belangstelling voor res taureren, maar men is aan de gang gegaan, heeft bij eenkomsten georganiseerd met aannemers en metse laars. Er is op grote schaal propaganda gemaakt, de middenstand is voorgelicht. De vaklieden deden graag mee, want dat betekent mooi vakwerk, goed metsel werk. Een slager ter plaatse zag geweldig op tegen een res tauratie. Nadat de restauratie voltooid was, hij veel meer klanten trok en zijn omzet zag verdubbelen werd hij een voorstander van restaureren. Bij gebrek aan gelden wordt nu een doe-het-zelf me thode toegepast in overleg met monumentenzorg. Brielle, door de heer Klok genoemd „de kapstok waaraan de gehele Nederlandse geschiedenis is opge hangen", heeft een magische klank, het is dan ook een uniek stadje in het Westen. De sfeer wil men handhaven, elk gerestaureerd pand moet ook een economische bestemming krijgen, winkels, maar ook woonhuizen. Méér geld, voor het te laat is! In Deventer is door de Culturele Raad van de Deven ter Culturele Gemeenschap en de Stichting Oud-De- venter opgericht een Stichting Werkgroep Bergkwar- tier. Verschenen is een brochure van deze werk groep met, van de hand van arch. W. A. Heine- man (die ook de Bergkerk restaureert en Bronkhorst) een stedebouwkundig perspectief van het gehele Bergkwartier. Men is bezig een onderneming in het leven te roepen, die de motor moet worden voor het herstel van het Bergkwartier, naar het voorbeeld van de Amsterdamse Maatschappij voor Stadsherstel. De brochure is getiteld: Herstelplan Bergkwartier. Het Bergkwartier zal louter woonbuurt worden, voor hen die enerzijds graag in de binnenstad wonen, an derzijds toch op hun rust gesteld zijn. Zij zullen zich in het Bergkwartier op beloopbare afstand van het 2

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1968 | | pagina 6