Op Heemwacht TON KOOT De Heemschutgedachte wint zienderogen veld Sinds in 1909 enige Nederlanders met gevoel voor schoonheid, kwaad werden over de zinloze slopingen, doorbraken, dempingen, maar ook over ontsierende reklame-ellende, lintbebouwing en smakeloze verbou wingen, is dat aanleiding geworden om in 1911 een vele verenigingen overkoepelend orgaan op te rich ten, om gebundeld op zo breed mogelijk terrein en op zo hoog mogelijk niveau aktie te voeren. Zo werd 57 jaar geleden de Bond Heemschut opgericht. Wie zich voor schoonheid gaat inzetten in een land waar dit zelfs geen deel uitmaakt van het leerpro gramma, mag niet verwachten, dat dit tot een mas sabeweging zal leiden. Het thema bepaalt al de omvang van de kring van strijders voor dit doel. Het doel, dat nog altijd het doel van de Bond Heemschut is, werd: „waken voor de schoonheid van Nederland". Die kring was klein en is ten opzichte van de landsbevolking klein gebleven. Heemschut kocht en restaureerde niet zelf, maar concentreerde zijn aandacht geheel op waakzaamheid, op het signaleren van aantastingen bij de betreffende instanties, niet het minst bij de overheden. Heemschut drong aan op verbetering van verordeningen en wetten en heeft daar bij voortduring de bouwstoffen voor aangedra gen. Heemschut drong aan op verhoogde werkzaam heid en vergrote middelen van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg. Hij wendde zich hiertoe bij herha ling tot de verschillende Ministers en de leden van de Staten-Generaal, maar ook tot Gedeputeerde Sta ten en Gemeenteraden. Heemschut, als landelijke overkoepelende organisatie, steunde sterk het werk van die verenigingen die een deel van de taak behar tigden en bevorderde zeer de oprichting van plaatse lijke en regionale verenigingen, die zich het restau reren ten doel stelden. Heemschut is zo een begrip geworden in Nederland, maar heeft ook hier en daar het odium op zich ge laden overal tegen te zijn waar veranderingen optre den, conservatief te zijn, overdreven behoudend. Dit is een betreurenswaardig misverstanddat door Heemschut's tegenstanders met kracht in leven wordt gehouden, omdat zij een dergelijk „image" beter te lijf kunnen. Iemand verwijten, dat hij van de stad of van een dorp of boerderij een museum wil maken, doet het wel bij de massa. Het doet het zelfs beter dan het verweer van Heemschut, dat niet gepleit wordt voor het behoud van alles wat oud is, maar voor wat mooi en waardevol is, voor wat eigen regionaal of nationaal karakter heeft en dreigt vervangen te wor den door gladde, karakterloze produkten. De strijd heeft vele malen tot moedeloosheid geleid, maar aangezien Heemschut gedreven wordt door idealisme, werd de strijd telkens weer voortgezet, tol vandaag en tot in lengte van dagen, zolang schoon heid zal worden aangetast. Zijn er resultaten bereikt Leest het boek „Strijd om Schoonheid", leest 43 jaargangen van het orgaan Heemschut en u vindt het antwoord. Tegenwoordig ziet men het antwoord in de duizen den restauraties, die in Nederland hebben plaats ge had, en clie de sfeer en waarde van monumenten, straten, grachten, marktpleinen, dorps- en stadsge zichten, enz. weer nieuwe glans geven. Tegenwoordig leest men het ook in de pers. We gaan nu een bloemlezing geven van berichten, geplukt uit de pers van de laatste weken, die duidelijk maakt, dat in steeds breder kring bij de Nederlandse bevolking begrip komt voor de doeleinden waar de Bond Heemschut tientallen jaren voor strijdt: een mooi land, waard om in te wonen en werken; niet slopen of vernietigen vóórdat men overtuigd is, dat er voor het verlies van oude schoonheid nieuwe in de plaats komt. In Amsterdam werd door de werkgroep Amsterdam 1975 onder de kreet Amsterdaad '75 gedurende een week 'n handtekeningaktie gehouden onder de bevol king. Er kwamen 110.430 handtekeningen binnen onder de tekst: „Ik vind, dat de binnenstad van Am sterdam niet naar de bliksem mag gaan en steun daar om het streven van de werkgroep". De werkgroep zet haar werk voort met het streven, om bij het 700- jarige bestaan van de stad in 1975 een gave binnen stad te hebben. Uit de werkgroep is thans voortgeko men de Stichting Stadskern, die ten doel heeft het bevorderen van het herstel van de historische bebou wing en verbetering van het woon- en werkklimaat in stadskernen van cultureel belang, in het bijzonder van de Amsterdamse binnenstad. Intussen hebben B. en W. van Amsterdam het voornemen kenbaar ge maakt de restauratie van 100 panden per jaar te willen opvoeren tot 150. Dat is een goede duw in de betere richting. 1

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1968 | | pagina 5