Boekbesprekingen NIEUWE LEDEN 20 Nederlandse vestingen door C. A. de Bruijn en H. R. Rein- ders, Fibula-reeks, van Dishoeck, Bussum 1967. De invloed die de fortificatiën eeuwenlang hebben gehad op de stadsaanleg, het landschap en op het maatschappe lijk leven in de garnizoenssteden kunnen wij ons nauwelijks meer voorstellen. De opheffing van de vestingen werd als een bevrijding ervaren van knellende dwang en het slechten van de wallen als een daad van vooruitstrevende gezindheid. Dat is lang genoeg geleden om de toen door welke omstandigheid dan ook gespaarde vestingwerken nu onbevooroordeeld te be kijken. Men realiseert zich dat de vestingwerken de meest sprekende en authentieke monumenten zijn van onze staat kundige geschiedenis en men ontdekt hoeveel vernuft, in spanning en bouwkundig talent eraan werd besteed. De be langstelling voor de vestingwerken groeit sterk, het pioniers werk van de Stichting Menno van Coehoorn draagt vrucht. Daartoe kan zeker het nieuwe deeltjes uit de Fibula-reéks worden gerekend dat in beknopte vorm een bijzonder heldere samenvatting geeft van de geschiedenis der vestingbouw, de belegeringen en de vestingstelsels in ons land. Men vindt er een overzicht in van de nog bestaande werken, van de middej- eeuwen tot aan de versterkingen die in 1940 deel uitmaakten van de Hollandse waterlinie. Een boeiend en uitstekend ge ïllustreerd boekje dat samen met het Kunstreisboek en de natuurmonumentengids tot de reislectuur van trekkers dooV Nederland zal gaan behoren. Amsterdamse Poortjes 1480—1SS0, door Ton Koot met teke ningen van W. G. Hofker, Scheltema en Holkema 1967, prijs 15.-. Hofker behoort tot de zeer weinigen in ons land die nog een topografische tekening kunnen maken, waarvan de verhou dingen, de plastische versiering en de architectonische detail lering van het onderwerp zijn af te lezen, en die toch uiting geven aan wat de kunstenaar bij het zien en uitbeelden onder ging. De poortjes, hoe exact ook getekend, zijn op een per soonlijke manier „gezien", met de zachte, romantische kijk van Wint Hofker. Dat de tekst die Ton Koot bij deze 36 tekenin gen schreef, boeiend, goed gedocumenteerd en waar nodig strijdbaar is behoeft in dit blad nauwelijks vermelding. G. B. In opdracht van de Nederlandse Klokkenspel-Vereniging wordt door rnr. Romke de Waard, vroeger voorzitter van deze ver eniging, André Lehr, campanoloog, en Rinus de Jong, doku- mentalist van de NKV, een standaardwerk vervaardigd over de beiaardkunst in Nederland. Het boek, De Zingende Torens van Nederland geheten, verschijnt in halfjaarlijkse afleveringen van elk 12 bladzijden. Elke bladzij bevat een foto van een zingende toren alsmede een beschrijving van de wederwaar digheden van de erin opgestelde beiaard met beiaardierslijsten en speeltijden. Inmiddels zijn vier afleveringen verschenen die in totaal 45 zingende torens met titelpagina en beschrijving van de al gemene geschiedenis van de beiaardkunst (tot 1790, de rest komt later) omvatten. De bladen kan men opbergen in een ringband die bij de prijs inbegrepen is. Het boek, dat over ongeveer 5 jaar gereed zal zijn, maakt een uitstekend ver zorgde indruk. Prijs per aflevering 6,75. Totaalprijs inklusief ringband 85,—. Uitg. Nederlandse Klokkenspel-Vereniging, Dinkel- straat 2, Enschede. Als buitengewoon lid traden toe: (tussen haakjes de naam van de voorsteller) Ir. N. B. van Albada, Utrecht (Ir. J. D. M. Bardet); C. S. A. Albarda, Eek en Wiel (P. Knuttel); Mevr. Mr. C. J. van Am- mers-Vermeyden, Amsterdam; W. Anema, Terborg; Mej. H. Bakker, Amsterdam; J. M. Beek, Apeldoorn; L. D. van dei- Beek, Amsterdam; J. v. d. Bent, Rauwerd; J. H. van den Berg, De Rijp (N.H.); Jos. M. van den Berg, 's-Gravenhage; J. H. Besselaar, Amsterdam; W. A. van Beusekom Sr., 's-Gra venhage; L. de Blaey, Edam (J. C. Plas); Mevr. G. de Blocq van Kuffeler-van Doorn, 's-Gravenhage (Ir. V. G. de Blocq van Kuffeler); Mr. A. Blom, Utrecht; Mevr. C. de Boer-Raay- makers, Arnhem (Mr. C. S. de Jong); F. B. den Boer, Middel burg; J. G. Bokma, Breukelen; D. Bolderhey, Aerdenhout; A. P. Bollaert, Assen; W. C. Bonebakker, Bussum; Mej. W. Bonnes, Amsterdam; Ir. G. J. de Borst, Bloemendaal; Meubi- leerinrichting P. C. Bosselaar Zn., Utrecht; N. Bothof, Nij megen; J. M. Botman, Hoorn; Mevr. A. Bouma-ten Hoorn, Amsterdam (Prof. Dr. W. J. v. d. Woestijne); H. ter Braak, Eibergen; J. E. den Brave, Santpoort; Th. M. Brouwers, De venter; J. Christoffels, Amsterdam (Hr. H. A. M. G. Pieters); A. S. van Cleeff, Heemstede (Ir. v. d. Vlis); Mevr. G. F. Ed- gar-Ruiter, Ede; H. Th. Fibbe, Haarlem; Drs. P. M. Fischer, Amsterdam; D. Franke, Eernewoude; Drs. A. J. van Halder, 's-Hertogenbosch; Mej. H. Hanno, Bilthoven (dr. H. ten Kate); R. Harrov/er. Amsterdam; (J. A. de Zwaan): H. L. Hartman, Delft (Ir. v. d. Vlis); G. D. v. d. Heide, Middelbuurt, Schok land; D. Hogenhout, Amsterdam (D. van der Woord); Ds. H. I. Kater, Amsterdam; W. J. Kouwenhoven, 's-Gravenhage; H. E. C. Lefèvre, Sint-Laurens; B. H. F. van Lent, 's-Graven hage; Mevr. F. van Leyden-van Eden, Krommenie (Mej. v. Hingst); K. W. Marijt, Noordwijk aan Zee; Ir. J. Mulder, Geldrop; W. Muller, Almelo; Mevr. F. J. H. Neujean-de Sa- vornin Lohman, 's-Gravenhage; Aart Oosting, arch., Utrecht (Dr. A. J. S. van Lier); Mr. G. L. van Oosten Slingeland, Heemstede; Ir. M. P. Oosterkamp, 's-Gravenhage; Dr. D. H. Peereboom Voller, Overveen; Mevr. H. C. Peters, Amsterdam H. v. d. Oord); Mevr. A. D. Poortman-Rietema, Haarlem; Jhr. P. Quarles van Ufford, Aerdenhout; W. Raue, Amster dam (J. A. de Zwaan); Dr. C. Reedijk, 's-Gravenhage; Mevr. T. van het Reve, Amsterdam; A. Reyers, Bunnik (Mej. B. Leewens); A. S. van Riessen, Bloemendaal; Mej. A. G. Roos, Amsterdam; J. F. Roth, Geertruidenberg; J. Rutten, Wouw; T. G. J. Rutten, Zuid-Schermer; M. D. Scheer, Heemstede (Th. Hoog); Mej. J. C. Schoor, 's-Gravenhage (T. Koot); W. Schotte, Haarlem; J. Schröder, Santpoort-Z.; W. Schroevers, Amsterdam; J. M. Segaar, arts, Haarlem; Drs. P. Singelenberg, Utrecht; Jonkvrouwe C. I. Six, 's-Graveland; W. Slob, Hoofd dorp; Mr. L. van Solkema, 's-Gravenhage; Dir. Staatsbosbe heer voor Z-Holl. en Zeeland, 's-Gravenhage; Ir. M. H. Steen bergen, Voorburg; Ch. Stok, 's-Gravenhage; Mej. H. W. Stork, Wageningen (Ir. J. C. Mettivier Meijer); J. B. M. Straus, Voorburg; G. Stiivel, Bussum; Ir. J. J. Suyver, Arnhem; Mevr. W. A. Talen-van der Burcht van Lichtenbergh, Utrecht; Tech nische Dienst, Son (E. A. M. A. Steger); Drs. P. J. J. van Thiel, Amsterdam; Mr. J. H. des Tombe, Utrecht; P. van Tongeren, Amsterdam; Mevr. C. C. Veen-Stuurman, Bloemen daal; Mevr. M. Th. Veen. Amsterdam; Zr. M. M. v. d. Vegte, Haarlem; Mevr. H. L. Veltman, Amsterdam; J. Verboon, Vlaardingen; Mevr. A. E. Vermeulen-Claessen, Bussum; W. J. Voet, Haarlem; Dr. J. Voorhoeve, Leiden; J. M. de Vos, Haar lem; G. de Vries, Uitgeest; A. C. R. Vroom, arts, Amsterdam; Vroom Dreesmann N.V., Maastricht; Mevr. A. van Wage- ningen-Salomons, 's-Gravenhage; D. A. Walsma, Groningen (B. Th. C.roefsema); J. G. C. Walter, Haarlem; A. van dei- Werf, Alkmaar; Mej. A. H. Wesselink, Amstelveen; W. F. Weve, Delft; Mr. Dr. P. J. Witteman, Overveen; E. L. Wolff, Amsterdam; Dr. J. J. Woltjer, Oegstgeest; H. A. Wijnekus, Rotterdam (L. Boas); B. E. van Zanten, Haarlem; Mr. J. A. Zevenbergen, 's-Gravenhage; Drs. A. Zwollo, 's-Gravenhage. Als gewoon lid traden toe: P. D. Bödeker, Winschoten; Vereniging „Nieuw Bergen", Bergen (N.H.). Als donateur traden toe: G. Biezenaar, Nederweert; N. de Jongh, Bakkum.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1968 | | pagina 24