De Kalverpolder is nog niet veilig Het actieve comité Leefbaarheid Zaanstreek heeft zich naar aanleiding van het ontwerp Streekplan- Noordzeekanaal opnicuiu tot de Kroon gewend met een verzoek om de Kalverpolder vrij te houden van bebouwing en afwijzend te beschikken op het be roep van de gemeente Zaandam tegen een aanwijzing van G.S. orn in het kader van het Streekplan 1966 in deze geest een bestemmingsplan voor de polder vast te stellen. Het gemeentebestuur van Zaandam icenst immers de oostelijke helft van de polder te bebouiuen. Het comité heeft uit het ontwerp Streek plan-N oordzeekanaal nieuwe argumenten voor zijn standpunt geput. Aan het adres van het comité is een samenvatting van de argumenten toegevoegd die een duidelijk, beeld geven van waar het om gaat. Wij laten deze samenvatting hieronder volgen. Gegevens: Conclusie: 1. Kalverpolderplm. 100 ha grote polder in uiterste N.O. van gem. Zaandam. Hierin het kostbare project Zaanse Schans en reservaat van industriemolens broedterrein voor ruim 30 soorten weidevogels, dank zij open verbinding met Enge en Wijde Wormer (droog makerijen) ligging zeer centraal-Zaans en fraai bij brug over Zaan tegenover ongeschon den rij monumentale Zaanse huizen (Zaandijkse „Gortershoek") 2. Gem. Zaandam wil Westelijke helft openlaten. a. Door deze cumulatie van recreatieve-culturele-land- schappelijke- en ornithologische waarden reeds waard niet bebouwd te worden. Bebouwing zou een nationaal monument ernstig ontluisteren. 3. Zaandam wil O. helft bebouwen. 4. Plan bebouwing Kalverpolder is in Zaandamse visie onderdeel van de grote „Oostlob" van 30.000 mensen, bestaande uit Enge Wormer, deel Wijde Wormer en O. Kalverpolder. Deze Oostlob is door Provinciaal Bestuur geheel ver worpen, met instemming van gemeente Wormer, waartoe Enge Wormer behoort. Ook Streekplan Noordzeekanaal laat „Oostlob" vrij. Voor Zaanse Schans en vooral voor de molens is de W. helft beslist onvoldoende als natuurlijk achterland. b. Voor de nog elders staande Zaanse molens zou te weinig plaats zijn in deze W.-helft. c. Van de vogelpopulatie zou volgens deskundige inlichtingen zeer weinig overblijven, wegens verbreking v. d. verbinding met beide droog makerijen. Bebouwde O.helft zou sterk geïsoleerde, ruitvormige en on-economische woonwijk worden, excentrisch gelegen. Slechts plm. 4.000 inwoners. Indien gehele Oostlob verworpen is, waartoe dam alleen de kleine Kalverpolder bebouwen? 5. Bebouwing Kalverpolder past in Zaandams Structuurplan voor de Zaanstreek, om 350.000 mensen in de streek te vestigen. Streekplan Noordzeekanaal (1967) stelt het uiterste maxi mum op 200.000. 6. In strijd met Zaandamse Structuurplan kreeg Koog aan de Zaan van de provincie toestem ming wijk van 5000 inwoners te bouwen in Westzijderveld. Op deze 150.000 inwoners verschil valt de woonwijk Kalverpolder-Oost met 4.000 in het niet. Capaciteit Koogse wijk weegt volledig op tegen ver lies Kalverpolder. Geen vermindering van totaal t.o.v. Structuurplan. 18

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1968 | | pagina 22