Is aardgas een bedreiging voor het stedeschoon? Ten vierde willen wij aandringen op herziening van stedebouwkundige plannen die nog gebaseerd zijn op het vroegere uitgangspunt van ontvolking, uitgebrei de slopingen, wegverbreding en nieuwbouw in afme tingen en met bestemmingen die geen verband hou den met de schaal en functie van de binnenstad. Onze werkgroep is voornemens verschillende actuele vraagstukken nader te bestuderen en haar ideeën en voorstellen aan uw Raad kenbaar te maken. Wij willen u met nadruk vragen het optreden van de werkgroep te beschouwen als een bewijs van actief meeleven met een bij uitstek openbare zaak. Wij zou den het op prijs stellen indien er meer en opener con tact zou kunnen ontstaan tussen de gemeentelijke diensten en de burgerij. De actie Amsterdaad '75 heeft duidelijk aangetoond dat herstel of verlies van het karakter van de binnen stad niet langer een zaak is waarover de bevolking lijdzaam blijft zwijgen. Wij vertrouwen dat Uw Raad het thans uitgesproken standpunt zal waarderen als steun bij een moeilijke taak die ons allen diep ter har te gaat. Namens de werkgroep Amsterdam 1975 F. C. MIJNSSEN, voorzitter Naschrift Bovenstaand adres werd op 12 dec. door een groep medewerkers van Amsterdaad '75" aan burgemees ter Samkalden aangeboden. De gemeenteraad stelde de behandeling uit tot het debat over de nog niet verschenen Nota-Binnenstad. De werkgroep zond op 12 januari een nieuw adres aan de raad waarin met klem gevraagd werd de slopingen in het Nieuw- marktgebied op te schorten en het rampzalige door- braakplan te herzien. Al maandenlang komen uit verschillende delen van het land op het secretariaat van de Bond Heemschut telefoongesprekken van verontruste leden binnen over de sterfte van bomen in verschillende steden. Men wijt dit aan het aardgas. Wij zijn te rade gegaan bij verschillende directies van gemeentelijke beplantingsdiensten. Wij troffen veel verontrusting aan, maar ook onzekerheid over de oorzaak van de toegenomen sterfte van de oude straatbomen. Leeuwarden was een der eerste steden met aardgas en heeft dus de meeste ervaring. Daar werden o.m. straattegels zwart. Geigertellers constateerden lekka ges in de gasleidingen. Inbrengen van nieuwe grond en inplanten van jonge bomen bleek niet afdoend. Bolsward, Zwolle, Rotterdam, Dordrecht, Den Haag, Leiden werden verontrust na het omschakelen op aardgas. In Leeuwarden werd de Spanjaardlaan gedecimeerd, in Zwolle de prachtige Burgemeester Van Royensin- gel aangetast, in Den Haag gingen fraaie bomen op het Voorhout en de Vijverberg verloren. Bomen, zo hebben wij bemerkt, nemen bij de stads bewoners een grote plaats in, men is zeer op het be houd van mooie oude bomen in de steden gesteld. Kan aardgas de bedreiger van onze stadsbomen zijn? Ons werd meegedeeld, dat de spanning in de, veel al oude leidingen groter is geworden bij de invoering van aardgas. Aardgas is ook droger dan het oude stadsgas, waardoor de lasplaatsen der buizen uitdro gen en het aardgas ontsnapt. Ook werd opgemerkt, dat aardgas zelf niet giftig is, maar wel de zuurstof uit de grond verdrijft. Bomen maken zo'n wezenlijk bestanddeel uit van de schoonheid der Nederlandse stadskernen, zij nemen zulk een plaats in de harten der Nederlanders in, dat het zaak is hier de grootst mogelijke aandacht aan te besteden. Er zijn altijd bomen gestorven door het gas, óók toen er nog geen aardgas was, werd gehoord. Daar zijn tal van andere oorzaken voor, zoals: boomziekten, z.g. zoutstormen, te natte en te droge zomers, verstikking door asfaltering, beschadiging van de wortels door werkzaamheden aan de diverse leidingen, enz. Het trekt echter de opmerkzaamheid, dat na het invoeren van het aardgas de sterfte van de straatbomen is toe genomen. In Rotterdam werd het aantal bomen, dat ten gevol ge van het aardgas te gronde ging, op 300 geschat. De Nederlandse vereniging van hoofden van gemeen telijke beplantingsdiensten heeft een commissie inge steld, die de juiste oorzaak van de sterfte der straat bomen wil onderzoeken en die eventueel tot het tref fen van maatregelen wil adviseren. Zij is samengesteld uit hoofden van beplantingsdiensten, gasingenieurs en een vertegenwoordiger van het bosbouwproef- station. Eén directeur van een beplantingsdienst, wien wij vroegen of hij in zijn gemeente schade had ondervon den, zei heel nuchter: „Geen last, maar bij ons is vóór de invoering' van het aardgas het leidingstelsel onder handen genomen!" TON KOOT 17

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1968 | | pagina 21