Heemschuts Collectebas Project „Onderdak" Telkens als wij een stukje voor deze rubriek schrij ven, bekruipt ons de vraag: zou het iets helpen? Zou den er Heemschutleden giroboekje en pen opvatten om meteen een bijdrage te storten? Er wordt zoveel gevraagd en de groep mensen die dan ook wat doen, is maar klein. De ledenkringen van verenigingen op ons terrein overlappen elkaar gedeeltelijk; velen zijn lid van meerdere verenigingen en dragen dus langs verschillende kanalen al bij tot de instandhouding- van Nederlands stads- en landschapsschoon. Des te verheugender is het daarom dat er toch telkens weer mensen bij elkaar komen om iets nieuws te onderne men, voor een bepaald doel dat weer een ander as pect vertoont dan de al bestaande organisaties. Men spreekt dan wel van versnippering, en van de nood zaak om overkoepelende organen in het leven te roe pen. Helemaal zonder groncl is dit niet. Van veel groter betekenis dan het risico dat er hier en daar soms dubbel werk wordt gedaan, is de inbreng van enthousiasme en initiatief die steeds opnieuw blijkt. Er. zijn altijd wel argumenten om bepaalde urgente taken niet aan te vatten, en kritisch af te wachten tot de overheid of een bestaande organisatie zich daarover wil ontfermen. Ons land dankt echter het bestaan van vele waarde volle zaken aan de mensen die een schijnbaar hope loze onderneming aandurfden eenvoudig omdat zij het nodig vonden dat er wat aan werd gedaan. Daarom wagen wij het er toch op om steun te vra gen voor de Stichting Onderdak. De folder die voor ons ligt zegt duidelijk waar het op staat. In het cen trum van Amsterdam staat een onbewoonbaar pand clat met uw hulp bewoonbaar kan worden gemaakt tot een doorgangshuis voor de ergste woningnood gevallen, die dan tijdelijk opgevangen kunnen worden totdat voor hen weer iets anders gevonden is, en zij weer plaats maken voor anderen. Het initiatief ging uit van de stichting Oudezijds 100 die door haar sociaal-evangelisch werk in de oude verkrottende binnenstad hulp biedt in velerlei pro blemen en daarbij voortdurend geconfronteerd wordt met de gevolgen van de woningnood. Het eerste re sultaat van het project Onderdak is dat met een gift van 10.000 en een hypotheek van 20.000 het leegstaande pand Oudezijds Voorburgwal 95. kon worden aangekocht. Het huis dateert uit 1600, het heeft een eenvoudige klokgevel met rollaag en het kan in het voorhuis drie kleine wooneenheden bevatten met een woongelegenheid voor een maat schappelijk werkster, terwijl in het achterhuis zes eenpersoonskamers komen voor het opvangen van dakloze jongeren. Restauratiesubsidies zijn toege zegd, maar er moet een bedrag van 98.000.— bij eengebracht worden om te kunnen beginnen. Het is een zó voortreffelijk plan dat men een gevoel van ergernis krijgt bij de gedachte dat het wachten moet totdat van her en der, met giften of renteloze voorschotten, het werkkapitaal bij elkaar gebedeld is. Er moesten al ettelijke van dergelijke opvanghuizen klaar zijn,, juist in deze buurt van Amsterdam, waar Ds. Boiten met zijn stichting Oudezijds 100 met te ge ringe middelen al zoveel goed werk doet. Daarom vragen wij u: help hem om het project On derdak spoedig te kunnen realiseren, met een gift op postgiro 1338200, gemeente giro 0 4000 of Amro Bank Rokin, ten name van Stichting Onderdak. 11

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1968 | | pagina 15