YSER" en de landelijke bouwkunst sprekend stadsbeeld vormen óf waar historische her inneringen aan verbonden zijn". In het begin dacht men zelfs bij het „stadsbeeld" voornamelijk aan Am sterdam, maar al spoedig besefte men, „dat er in an dere, vooral kleinere provincie-steden, zeker evenveel belangrijks te behouden viel". Dat betekende reeds een verruiming van het ar beidsveld, die ook in de jaarlijkse aanwinstenlijsten haar weerspiegeling vond. Maar ook op het platte land voltrokken zich nu veranderingen, die een ge vaar betekenden voor de oude bouwkunst, en bij het tienjarig bestaan, in 1928, vroeg de toenmalige se cretaris, Mr. H. Westermann, zich met zorg af, of er niet nodig zou zijn „een afzonderlijke organisatie voor cle bescherming van onze oude typische boerderijen. Ook zij verdwijnen in groten getale, ofwel zij wor den met ondergang bedreigd". Zo'n organisatie is er nooit gekomen, en nu, met de moderne monumen tenwet, ook minder urgent, maar „Hendrick de Key- ser" heeft begrepen, dat het beeld van de Nederland se bouwkunst zonder specimina van de landelijke architectuur niet compleet is, en derhalve getracht ook in deze sector haar bezit uit te breiden. Daarbij krijgt de vereniging veelal te maken met een zeer spe ciale problematiek. De maatschappelijke en mense lijke verhoudingen liggen in een plattelandsgemeen te nu eenmaal anders dan in een urbane samenle ving. Niet alleen wordt de bezitswisseling en uiterlij ke verandering van één enkel huis veel scherper ge voeld dan in de stad, maar er is ook bij ontruiming en bestemmingswijziging veel groter tact vereist. Ook zakelijk is extra zorgvuldigheid geboden: de verhuur baarheid van een oud huis is hier, zeker na een kost bare restauratie, dikwijls een probleem. Daarbij zal in het bijzonder de planologische ontwikkeling van een gebied een factor van belang zijn. Er zijn bejsaald moeilijke streken, zoals bv. het Noorden van Gronin gen, waar onder de jongeren uit de autochthone be volking de neiging bestaat weg te trekken en het ont stane vacuum niet of onvoldoende ojngevuld wordt door import, maar er zijn ook dorpen waar de econo mische omstandigheden gunstiger liggen en waar na 7 „fltndiik de Keyser" ledde dit reeds voor sloop verkochte huis in Ihoek op Waterland Op het rijk gesneden deurhalf gedateerd 1671 Zeldzaam voot beeld van dnebeukige houtskeletbouw liet achterhuis is inmiddels hersteld r HU i l 3" "7""

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1968 | | pagina 11