De kleine gevallen i* ln de brilliant opgezette reclame-campagne voor „Amsterclaad '75" is de binnenstad van Amsterdam vergeleken met een verwaarloosd gebit, een verge lijking die tot een zeer groot aantal mensen sprak. En zoals goede tandartsen veel liever tanden in redelijk goede staat behouden door tijdig en vakkundig de eerste, kleine gaatjes te vullen, dan ze eerst helemaal te laten verrotten en dan door kunsttanden te moeten vervangen, net zo zou het, voor de gemeenschap zowel als voor eigenaars en bewoners heel wat beter en prettiger zijn, en aan zienlijk minder kostbaar, indien van nu af aan, streng de hand zou worden gehouden aan het tijdig en vakkundig vullen van de allerkleinste gaatjes. Daartoe zou het stellig nodig zijn de hele binnenstad tot monument te verklaren. Immers, al te veel huizen in redelijk goede toestand zouden voor hetzelfde geld, in veel gevallen wellicht voor minder geld, op de juiste wijze kunnen zijn „opge-' knapt" indien dit wettelijk verplicht zou kunnen worden gestelden indien aan dergelijke nieuwe wetten of bepalingen dan de hand zou worden ge houden. Het is namelijk niet zo, alsof er helemaal geen wetten of verordeningen zijn om panden in de binnenstad tegen verkrachting te beschermen. Maar het is helaas wèl zo, dat aan bestaande voor schriften in veel te veel gevallen niet de hand wordt gehouden. Adviezen van de Schoonheidscommissie voor de oude stad worden al te vaak genegeerd. Voorschriften van Bouw- en Woningtoezicht worden door veel te veel eigenaars en/of aannemers een voudig aan hun diverse laarzen gelapt. Diverse ge meente-diensten laten ontelbare „kleine" overtre dingen oogluikend toe. 141 Links: Qe door Stadsherstel herbouwde hoek Prin sengracht—Reestraat, compleet met de fraaie JSde eemvse raam,verdeling, deuren en ieder ander detail. (foto Sterk en Knubben) Onder: De andere hoek Prinsengracht—Reestraat: panden in redelijke staat, maar helaas verre van gaaf. Op beide huizen is de bovenste etage verhoogd, waardoor de dakpartijen lelijk afsteken. Aan de ra men van het hoekhuis is ook geknoeid. Die van het tweede huis waren nog gaaf in de verdeling van circa 1800 tot een brand, de benedenverdieping ver leden jaar schond. De eigenaar, die overigens dit pand behoorlijk onderhoudt, heeft nu lelijke grote ramen aangebracht. (foto W. Zilver Rupe) o

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1967 | | pagina 25