zakelijke tegenhanger van het gemeentelijk stadshart- project. Enkele van de kantoorgebouwen heeft hij zich op kolommen gedacht, zoals ook de raadzaal aan de overkant. Berlages vierkante gebouw met torentje op'de hoek van Kerkplein en Prinsestraat, met zijn associaties aan een Italiaans palazzo, krijgt in de nieuwe opzet de visuele openheid die het verdient. De ruimten achter de bogen op parterreniveau, die ongetwijfeld tegen 's makers bedoeling in van glas zijn voorzien, zullen daarbij tot een galerij worden geopend. Midden op het plein, op de grens ongeveer van het bestuurlijke en het zakelijke gedeelte, denkt men zich de plaats voor een nationaal monument ter ere van Koningin Wilhelmina. Ziuakke schakel Dat het verkeersvrij maken van dit gebied ingrijpend inwerkt op het binnenstadsverkeer is zonder meer duidelijk. Een zich zelden verdunnende verkeers stroom wringt zich nu aan beide kanten langs raad huis en kerk. Voor honderd procent verkeersvrij zal het plateau zich overigens niét voordoen. Schoonheidsfout is de handhaving van de tramsporen aan de Groenmarkt kant, van Jan Hendrikstraat naar Buitenhof. Een niet eens zo ongevaarlijke inconsequentie, ook al 139 Doorsnede van het gemeentelijk bestuurs- en ontmoetingscen trum volgens het aanvaarde ontwerp-Zanstra: links nieuwbouw, rechts oude raadhuisLegenda: 1. hoofdingang, 2. hal, 3. foyer, 4. raadzaal, 5. perstribune, 6. technische installaties, 7. toiletten, 8. bestaande kelder, 9, 10 en 31. bestaande ruimten, 12. monu mentale gang. De gemeentelijke secretariegebouwen (architect M. J. Luth- mann) aan de Haagse Burgemeester Patijnlaan.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1967 | | pagina 23